Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bu yazımızda Birleşik Devletler’in ilk akla gelen üniversitelerinden Yale Üniversitesi’nin LLM programını tanıtacağız. Amerika’nın saygın medya kuruluşlarından U.S. News and Media Report’un 2019 yılı için hazırladığı Amerika’nın en başarılı hukuk fakülteleri listesinde 1. sırada yer alan Yale Üniversitesi Amerika’nın kuzey doğusunda, Connecticut eyaletinde yer alır ve Ivy League olarak anılan Amerika’nın en başarılı 8 üniversitesinden biridir.

Kısaca değinirsek Ivy League bir spor topluluğudur fakat zamanla Amerika’nın en seçici, köklü ve eski üniversitelerini adlandırmak için kullanılmaya başlanmıştır. Ivy League üniversitelerinin tamamı Amerika’nın kuzeydoğusunda bulunur ve isimleri şunlardır:

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi LLM Programı

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi, hukuk eğitimi kariyeri ya da akademik çalışmalarda kariyer yapmak isteyen öğrencilere yönelik bir LLM programı sunmaktadır. Yale LLM programı, JD veya uluslararası eşdeğerlerini tamamlamış uluslararası tüm öğrencilere açıktır. Yale LLM programı, Ağustos ayı sonlarında başlayan ve Mayıs ayında tamamlanan tam zamanlı bir programdır.

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yale Hukuk Fakültesi’nin LLM programı son derece seçicidir ve yılda sadece 25 civarı öğrenci kabul edilir. Öğrencilerin, güçlü akademik başarıya, yüksek düzeyde İngilizce yeterliliğine sahip olması beklenmektedir. Ayrıca başvururken hangi hukuk alanında kendilerini geliştirmek istediklerini profesyonel bir şekilde ispat etmeleri gerekmektedir. Program tamamen seçmeli derslere dayalıdır. Öğrencilerin Yale Hukuk Fakültesi’nin JD müfredatından istedikleri dersleri seçmeleri sağlanarak her öğrencinin kendi LLM programını oluşturması sağlanır. (Dersleri buradan inceleyebilirsiniz.) Öğrencilerin, 24 krediden 18’inin Yale Hukuk Fakültesinde tamamlaması istenmektedir. Kalan altı kredinin de öğrenci isterse, öğrencinin kendini geliştireceğine inandığı alanda fakülte gözetiminde bağımsız bir araştırma yaparak ve tez yazarak tamamlamasına izin verilmektedir (Bkz.). Öğrenciler akademik danışmanlarla yakın çalışarak ilgi alanlarına ve arzu ettikleri hukuk dalına uygun dersleri seçebilmektedirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde avukatlık düşünen LLM adayları için söylememiz gereken bir şey var: Yale Hukuk Fakültesi LLM programı, öğrencilerin birkaç eyalette baro sınavına girmelerine olanak sağlamaktadır, ancak herhangi bir eyalet baro sınavı için baro sınavı özel hazırlığı yapmamaktadır. Avukatlık düşünen adaylar için LLM müfredatlarını baro sınavına yönelik seçmeleri, onlar için daha mantıklı olacaktır.

Yale Hukuk Fakültesi LLM Başvurusu

Yale Hukuk Fakültesi’nin LLM programı, her yıl 1 Ağustos – 1 Aralık arasında başvuru kabul etmektedir. Kabul değerlendirmeleri aynı anda yapılır ve öğrenciler, Mart ayının ortasına kadar programa kabul edildikleri konusunda bilgilendirilir. Yale Hukuk Fakültesi’nin LLM programı, tüm başvuru malzemelerinin Hukuk Fakültesi Kabul Danışmanlığı’nın (LSAC) Document Assembly Service hizmeti aracılığıyla gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

  • İki Tavsiye Mektubu
  • TOEFL, kağıt tabanlı sınav için en az 600 puan, İnternet tabanlı sınav için 100 puan
  • Başvuru formu
  • Yale’i seçme nedenlerinizi, Yale’in programının öğretim hedeflerinize nasıl yardımcı olacağını ve bilimsel araştırma planınızı ayrıntılarıyla açıklayan 3 kısa yazı
  • Niyet Mektubu
  • $75 Başvuru Ücreti

Ortaöğretim sonrası eğitimlerini İngilizce konuşulan bir ülkede (ABD, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda veya Kanada) tamamlamamış öğrencilerin TOEFL puanları ile İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamaları gerekmektedir. Başvurular değerlendirilirken, kabul komitesi kendi ülkelerinde baroya kabul edilen ve avukatlık deneyimine sahip adaylara daha olumlu bakmaktadır.

LLM Programı Ücreti

2019 yılı ücreti toplam $62,017 olarak belirlenmişti. LLM programı maliyeti, öğrencilerin ders seçimlerini özelleştirmelerine izin verdiğinden temel ücretlerden farklı olabilir. Öğrenciler kitaplar, geçim masrafları, idari ücretler, kişisel harcamalar ve sağlık sigortası için ek masraflar bekleyebilirler.

Buna ek olarak Yale Hukuk Fakültesi, uluslararası öğrencilerinin memleketlerine gidip gelebilmesi için ek bir ödenek sunuyor.

Mali Yardım ve Burslar

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi, başvuruda bulunan her öğrenciyi burs ve kredilerden oluşan maddi yardım programları için değerlendirir. Üniversitenin her ne kadar %100 burs veya asistanlık imkanı bulunmasa da kabul aldığınız takdirde üniversiteden ve diğer kurumlardan edinebileceğiniz burs imkanları ile okul ücretinizin önemli bir kısmını karşılayabilmeniz mümkün.

M.S.L. Programı

LLM programı dışında bir yüksek lisans olanağı daha var: Master of Studies in Law (M.S.L.) programı. M.S.L. programı, hukuk mezunu olmayan fakat hukuk alanında belli bir konuda akademik olarak ilerlemek isteyen adaylar için dizayn edilmiştir. Eğer hukuk lisans eğitimi almadıysanız fakat profesyonel anlamda hukukun belli bir alanında eğitim almak isterseniz Yale Üniversitesi’nin sunduğu M.S.L. programı tam size göre. Daha ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

***

Bu yazımızda Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi yüksek lisans programını tanıtmaya çalıştık. Okulun kendi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Bunlardan ziyade, aklınıza takılanlar için hemen, anlık iletişim kutusundan, bize ulaşabilirsiniz. Amerika’da LLM programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz tek sefere mahsus 30 dakikalık danışma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı Günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.