Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Merhaba, bu hafta okuyucularımız için seçtiğimiz konu Amerika’nın ve hatta dünyanın en başarılı ve prestijli üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Öğrenci nüfusunun 99%’unu uluslararası öğrencilerin oluşturduğu Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Amerika’nın doğu yakası Cambridge, Massachusetts’te yer alır ve dünyanın en kaliteli akademisyen kadrolarından birine sahiptir.

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin sunduğu LL.M. programı genel ve konsantre olmak üzere iki kısımda incelenebilir. Genel LL.M. programı ile Amerikan hukuk sistemini hukukun farklı dalları açısından inceleyebilir veya konsantre LL.M. programlarına katılarak kendinizi hukukun belli bir dalında uzmanlaştırabilirsiniz. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin sunduğu konsantre LL.M. programları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 •    Corporate Law, Finance and Governance
 •    International Human Rights
 •    Taxation

Her ne kadar seçeceğiniz LL.M. programına göre gereklilikler değişse de tüm Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programları tezlidir ve mezuniyet koşulları şu şekildedir:

 •    US Law kategorisinde bulunan derslerinden birini almış olmak.
 •    En az 23 ders kredisini tamamlamış olmak
 •    En az 25 sayfa uzunluğunda araştırma makalesi yazmış olmak.

Klinik İmkanı

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. adayları için deneyim kazanabilecekleri klinik imkanları sunar. Klinikler, ABD’de faaliyet gösteren, kendi akademik kadrosuna sahip kar amacı gütmeyen hukuk organizasyonlarıdır ve öğrencilere okulda edindikleri teorik bilgileri günlük hayatta karşılarına çıkabilecek davalar ile deneyimleme fırsatı sunar. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi klinik olanakları aşağıdaki gibidir:

 •    In-House klinikler
 •    Externship klinikleri
 •    Bağımsız klinik programı
 •    Advanced klinik programı

Kliniklerle alakalı online gazeteye göz atmak için tıklayın.

Bunun yanında, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. adaylarının çalıştaylara, forumlara ve kliniklere katılarak fakültenin akademik atmosferine entegre olmaları ve kendilerini geliştirebilmeleri için teşvik eder. Bu programlara katılmak akademik başarınıza katkıda bulunacağı gibi bu platformlarda edindiğiniz network, iletişim ağı ile mezuniyet sonrası iş ve kariyeriniz için faydalı fırsatlar yaratabilirsiniz.

Başvuru Tarihi ve Şartları

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programına yalnızca güz döneminde öğrenci alımı yapar ve başvuru son tarihi 1 Aralık’tır

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programına başvurmak için ilk önce başka bir ülkede tamamladığınız hukuk lisans eğitimi diplomanızın Amerika’da denkliğinin olup olmadığını LSAC üzerinden test etmeniz gerekir. LSAC üzerine yazdığımız yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. program başvurusu için gereken diğer yeterlilikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 •    Online Başvuru Formu
 •    Niyet Mektubu
 •    Referans Mektupları (en az 2)
 •    Lisans Not Dökümü
 •    Lisans Diploması
 •    İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi

İnternet üzerinden alınan TOEFL için minimum puan 100; paper-based TOEFL için ise minimum puan 600’dür. Eğer aday üniversitede en az 2 yıl İngilizce eğitim almışsa dil yeterlilik belgesinden muaf olabilir

 •    Özgeçmiş
 •    Burs Başvuru Formu (burs programına başvurmayı düşünüyorsanız)
 •    Başvuru Ücreti $85.00

Program Ücreti

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2018-2019 dönemi LL.M. program ücreti $63,800.00’dır.

Burs Olanakları

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. adaylarının maddi durumlarına göre maddi destek sağlar. Üniversitenin sağladığı maddi olanakları kredi (karşılıklı) ve burs (karşılıksız) olarak iki kısımda incelemek mümkün. Kredi imkanı öğrencilerin mezun olduklarında ödemeleri gereken maddi kaynaklar iken burslar karşılıksızdır ve genellikle okul ücretinin yarısını kapsayabilecek miktardadır. Maddi durumu oldukça kötü öğrenciler için okul ücretinin tamamını ve yaşam masraflarının bir kısmını karşılayabilecek burs olanağı da mevcut. Bu anlamda eğer çok başarılıysanız fakat ailenizin maddi durumu iyi değilse hala umut var, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi okul ücretinizi hatta yaşam masraflarınızın önemli bir kısmını karşılayabilir.

Maddi destek isteği ile Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programına başvuran hemen her öğrenci burs, burs ve kredi veya yalnızca kredi olanaklarından yararlanabilir. Bu anlamda, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programından kabul almanız durumunda, burs ve/veya kredi şeklinde maddi destek alabilmeniz oldukça mümkün.

Amerika’da LL.M. programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.