J.D, LL.M. ve SJD Nedir?

J.D, LL.M. ve SJD Nedir

Ekonomik ve teknolojik gelişmelerin hızla arttığı günümüz dünyasında hiç kuşkusuz hayatın her alanına dokunan hukuk bilimi de bu gelişmelerden payını almaktadır. Globalleşme akımları ve ülkeler arası etkileşimler dünya üzerindeki farklı hukuk sistemlerinin birbirlerine yakınlaşmasını sağlarken hukuk bilimine de yön vermektedir. Bu durum kariyerine hukukun herhangi bir alanında devam etmeyi düşünen bireyler için ABD gibi sosyal ve ekonomik gelişimlerin geometrik bir hızla arttığı ülkelerde hukuk eğitimi almanın kritik önemini ispatlar niteliktedir.

Profesyonel anlamda dil kullanma becerisi geliştirme, uluslararası firmalarda çalışma imkanına sahip olma ve Anglo-Sakson hukuk sistemini daha yakından tanıma amaçlarıyla pek çok hukuk öğrencisi ABD’de hukuk yüksek lisansı yapmak için girişimlerde bulunmaktadır. Bu anlamda ABD’de bulunun hukuk eğitim olanakları ve aşamaları hakkında kafalarda oluşabilecek kavram kargaşasını gidermek amacıyla bu yazımızda J.D, LL.M. ve SJD hukuk eğitimi dereceleri üzerinde duracağız.

J.D

J.D (Juris Doctora), birinci aşama hukuk eğitimidir. Türkiye ve daha pek çok ülkede lise sonrası dört yıllık hukuk eğitiminin tamamlanmasıyla alınan Bachelor of Law yani LL.B., derecesidir. Amerikan hukuk eğitim sisteminde ise birinci derece hukuk eğitimi, dört yıllık herhangi bir alanda alınan lisans eğitimi (undergraduate degree), sonrası edinilen üç yıllık hukuk eğitimidir ve bu eğitimi tamamlayanlar Juris Doctor (J.D) unvanı alırlar. Yani, Türkiye’de alınan hukuk lisans eğitimi Amerika’da J.D unvanına denk gelmeyip J.D öncesi alınan dört yıllık lisans eğitimine tekabül etmektedir. Adından dolayı bazı bireyler tarafından doktora derecesi ile karıştırılsa da J.D, ABD’de bir kişinin avukatlık yapabilmesi için mutlaka alması gereken temel eğitimdir.

LL.M.

ABD’de hukuk yüksek lisansı, Latince Legum Magister kelimesinin kısaltması olan “LL.M.” kavramı ile ifade edilmekte, zaman zaman “Master of Laws” şeklinde isimlendirildiği de görülmektedir. ABD’de LL.M. programları genellikle 1 yıl sürelidir. Bu programlar genel ya da spesifik bir hukuk dalına özelleşmiş şekilde olabilir. LL.M. derecesi alabilmek için Amerika’da bir JD dereceniz ya da Amerika dışında bir ülkeden LL.B. derecenizin olması yeterlidir. Bir başka deyişle, Türkiye’de (ABD’de denkliği olan) herhangi bir hukuk fakültesinden lisans diplomasına sahip bir hukuk öğrencisi Amerika’da LL.M. programları için gereken akademik ön koşulu sağlamış olur.

SJD

Amerikan hukuk eğitim sisteminde alınabilecek en yüksek derece “Doctor of Juridical Science” anlamına gelen SJD derecesidir. Bu programın bitirilmesi Türkiye’de hukuk doktorası yapmaya karşılık gelir. Başvurulan okula bağlı olarak 3-5 yıl arası bir sürede alınan SJD unvanı için ABD’de J.D ya da LL.M. eğitimi almış olmak akademik yeterlilik şartıdır. Doktora eğitiminin ilk yılı genellikle ders ve seminerler ile, geri kalan yıllar ise tez çalışmaları ve araştırmalar ile geçmektedir. İlk yıl alınan ders ve seminerleri tamamlayan kişiler için bazı programlar tez çalışmalarının okuldan uzak tamamlanabilmesi konusunda esneklik sağlayabilirler.

Bu yazımızda sizler için ABD’de hukuk eğitiminin yapısıyla ilgili genel bir çerçeve çizmeye çalıştık. Tabii ki, ABD’de herhangi bir hukuk programına başvurmadan önce kabul şartlarının, burs imkanlarının, mezuniyet sonrası iş olanaklarının ve daha birçok konunun ayrıntılı olarak araştırılması lazım. Eğer sizler bu uzun yolculuğa çıkmak isterseniz üzerine kafa yorarak ve iyi bir başvuru stratejisi geliştirerek kariyerinize istediğiniz doğrultuda şekil verebilirsiniz. Hukuk eğitiminize ABD’de devam etmek ve bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizdeki diğer yazılara göz atabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.