Hukuk Yüksek Lisansı: LL.M.

Hukuk Yüksek Lisansı: LL.M.

Bu hafta sizler için Türkiye’de gün geçtikçe daha çok bilinen ve merak edilen hukuk yüksek eğitim derecesinden, LL.M. programından bahsettik. Amerika’da hukuk yüksek lisans eğitimi LL.M. üzerine yazdığımız yazıyı keyifle okumanızı dileriz.

Hukuk yüksek lisans eğitimi anlamına gelen ve Latince Legum Magister’ın kısaltması olan LL.M., uluslararası alanda kabul görmüş hukuk yüksek eğitim derecesidir. LL.M. her ne kadar bazı durumlarda uzaktan eğitim şeklinde veya 2 yıl süreli uygulansa da genellikle 1 yıl süreli örgün eğitim programıdır. Amerika’da bazı hukuk okulları hukuk yüksek lisans programlarına yalnızca güz döneminde öğrenci kabul ederken bazıları yılda iki kere güz ve bahar döneminde öğrenci alımı yapabilmektedir.

Amerika’da hukuk yüksek lisans eğitimi, LL.M. genel ve konsantre olmak üzere iki kısma ayrılır. Genel LL.M. programı lisans eğitimini Amerika dışı bir ülkede tamamlamış uluslararası öğrencilere Amerikan hukuk sistemini tanıtmak için dizayn edilmiştir. Konsantre programlar ise Vergi Hukuku, İş Hukuku gibi seçtiğiniz bir hukuk alanına yoğunlaşarak yapacağınız LL.M. türüdür. Genel LL.M. programına katılarak Amerikan hukuk sistemini daha yakından tanıyabilir veya konsantre programlara katılarak hukukun ilgi duyduğunuz alanında kendinizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

Hukuk öğrencilerinin LL.M. programına katılma sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Konsantre LL.M. programları ile hukukun belli bir alanında yoğunlaşarak iş olanaklarını arttırmak,
  • LL.M.’in global prestijinden yararlanmak,
  • Uluslararası düzeyde hukuk deneyimi edinmek,
  • Baro sınavını girmeye hak kazanarak Amerika’da avukatlık yapmak,
  • Akademik hukuk kariyeri yapmak,
  • Amerikan hukuk sistemini yakından tanımak,
  • Hukuk İngilizcesi konusunda kendini geliştirmek.

Sıraladığımız nedenlerden en önemlisi Baro sınavına girmeye hak kazanarak Amerika’da avukatlık yapmak olarak gösterilebilir. Eğer Amerika’da hukuk lisans eğitimi (JD) almadıysanız, yani hukuk eğitiminizi başka bir ülkede tamamladıysanız; Amerika’da hukuk. yüksek lisans eğitimi, LL.M. baro sınavlarına girebilmek için iyi bir fırsat. Her ne kadar baro sınavına giriş şartları eyaletten eyalete farklılık gösterse de LL.M. mezunları. en çok New York, California ve Washington gibi eyaletleri tercih etmektedir.

Seçtiğiniz okula göre LL.M. programları tezli ve tezsiz olmak üzere iki kategoriye ayırmak da mümkün. Bazı okullarda LL.M. programını bitirmek için tez yazma şartı bulunurken bazılarında derslerinizi başarı ile bitirmek mezun olabilmeniz için yeterli. Eğer akademik kariyer yapmayı düşünmüyorsanız veya hukukun spesifik bir alanında uzmanlaşmak hedefiniz değilse tezsiz programları tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte bazı okulların LL.M. öğrencileri için staj ve klinik olanakları da mevcuttur. Eğer LL.M. sonrası avukatlık yapmak veya kariyerinizi özel sektörde devam ettirmek isterseniz staj ve klinikler yoluyla tecrübe ve iletişim ağı edinebilirsiniz.

LL.M. Başvuru Şartları

Her ne kadar okuldan okula değişse de tüm hukuk okulları için ortak olan en önemli şart Amerika dışı bir ülkede tamamladığınız hukuk lisans eğitiminizin Amerika’da tanımlı olmasıdır. Türkiye’de tamamladığınız 4 yıllık hukuk lisans eğitiminizin Amerika’da denkliğinin olup olmadığını LSAC üzerinden kontrol edebilirsiniz. LSAC üzerine yazdığımız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bununla beraber, LL.M. için gereken diğer başvuru şartları okuldan okula değişse de TOEFL/IELTS dil yeterlilik skoru, öz geçmiş, referans mektubu, niyet mektubu.ve lisans not dökümü olarak sıralanabilir.

Gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde.Amerika’da hukuk yüksek lisans eğitimi, LL.M. başvurunuzu direk başvuru yapmak istediğiniz okula mail\posta yolu ile veya LSAC üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

LL.M. Fiyatları

Amerika’da hukuk yüksek lisans eğitimi, LL.M. fiyatları okuldan okula değişiklik gösterse de ortalama $40,000- $50,000 aralığındadır.

Burs Olanakları

Bazı okullar kendisine başvuran tüm LL.M. adaylarını aynı zamanda burs olanakları için de değerlendirirken diğer okullar için ayriyeten burs başvurusunda bulunmanız gerekir. Burs olanaklarını ihtiyaca dayalı, başarıya dayalı ve özel burslar olarak üç kategoriye ayırabiliriz. İlk iki burs kategorisi adından da anlaşılabileceği üzere maddi durumu çok da iyi olmayan veya başarılı öğrencilere yönelikken özel burslar tanınmış bir kişi adıyla veya özel bir organizasyon, kurum adıyla verilen ve spesifik bir kritere dayalı burslardır.  

Burs başvurularında not ortalamanız, TOEFL/IELTS dil puanınız ve kendinizi niyet veya burs mektubunuzda ne kadar iyi ifade edebildiğiniz oldukça önemli. Alacağınız burs miktarı $40,000- $50,000 aralığında değişen okul fiyatınız üzerine uygulanırken iyi bir başvuru stratejisi ile okullardan $20,000- $40,000 değerinde burs alarak masraflarınızı minimum düzeye indirmeniz oldukça mümkün.

Yaşam Masrafları

Yaşam masrafınız LL.M. programına katıldığınız okulun bulunduğu şehre göre değişiklik gösterir. Eğer, New York, California gibi yaşam standartlarının yüksek ve pahalı olduğu şehirlerde LL.M. yapmak isterseniz aylık ortalama harcamanız $2,000 ve üstüne kadar çıkabilir. Fakat daha küçük ve ucuz şehirlerde yer alan hukuk okullarını tercih ederseniz $1,000- $1,300 gibi bir rakama da geçinebilmeniz mümkün.

Amerika’da hukuk yüksek lisans eğitimi, LL.M. hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.