Niyet Mektubu: Nasıl Yazmalı?

Niyet Mektubu Nasıl Yazmalı

2019-2020 güz başvuruları devam ederken, adayların kendilerine en çok sordukları şeyler, “Bir niyet mektubu ne içerir?”, “Niyet mektubu yazarken nelere dikkat etmeliyim?”, “Nasıl yazmalıyım?”. Bu gibi sorular sizi yormasın. Konuyla ilgili Türkçe kaynak maalesef kısıtlı ancak tecrübelerimize dayanarak bu konuda size yardımcı olmak istiyoruz.

Niyet Mektubu Nedir?

Niyet mektubu LL.M. program başvurularının en önemli kısmıdır. LLM programlarına yüzlerce başvuru alan hukuk fakülteleri, bire bir görüşmeler yapmak yerine, adaylardan kendilerini anlatan bir yazı yazmaları isteniyor. Bu yazının gereksinimleri ve formatı fakülteden fakülteye değişebilmekte. Bazı üniversiteler spesifik sorular sorabilirken, bazı hukuk fakülteleri (Columbia, NYU, Stanford gibi) daha genel ve açık uçlu temaları tercih edebilmekte.

Genel anlamda niyet mektubu kabaca, başvuru sahibinin geçmişi, akademik veya profesyonel ilgi alanları ve hedefleri, bu hedefleri için takip etmek istediği eğitim programları ve bunların hepsini neden yapmak istediği gibi konuları içermelidir.

Niyet Mektubu’nun Önemi

LLM niyet mektubu yazmak, başvurunun önemli bir kısmını oluşturduğu için son zamana bırakılmamalıdır. Üzerine belli bir mesai harcanıp çalışılması gerekir. Ne kadar erken yazmaya başlarsanız o kadar iyi.

Niyet mektupları LLM başvurusu sırasında kabul alıp almamanızda önemli bir yer oynuyor. Sizin diğer adayların arasından sıyrılıp kabul komitesini etkilemenizi sağlayabilir. Parlak bir geçmişiniz ya da önemli referanslarınız olmasa dahi, niyet mektubu sayesinde başvuru komitesi sizdeki ışığı görebilir.

Diğer taraftan, harika bir geçmiş, yüksek ortalama ve kaliteli referansların yanında kabul komitesinin ilgisini çekmeyi başaramayan bir niyet mektubu başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Bu gibi durumlar yaşamamak adına, vakit ve nakit kaybetmemek için tecrübeli ve profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz.

Kaçınılması Gereken Hatalar

Kişisel ifadelerde aşırıya kaçılmamalıdır. Kabul komitesini ilgilendirmeyen bilgileri vermemelisiniz. Belli bir kelime sınırını aşmamanız gerektiği için bu niyet mektubunuzda gereksiz bir yer de kaplayacaktır.

Gramer ve dil hataları yapmayın. Gramer hataları, profesyonel görüntünüze zarar verecektir ve sizi kabul komitesinin gözünden düşürücektir.

Okul ismini yanlış yazmayın. Basit gibi görünebilir ama sıkça yapılan bir hatadır. Başka okula yazılmış bir niyet mektubunu siz de kabul etmezdiniz herhalde.

Kısıtlı bir zamanda hazırlamayın. Yazınız hakkında tekrar tekrar düşünmeye vaktiniz olsun.

Niyet Mektubu Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlki ve en önemli kısmı LLM niyet mektubu yazarken, okuyacak komiteyi düşünmelisiniz. Yazdığınız mektubun kabul komitesini etkileyip, sizi LLM programına kabul edip etmeyeceklerini değerlendirmelisiniz. Kabul komiteleri profesörler ve profesyonel kabul memurlarından oluşmaktadır. Hukuk öğrencileri de içerebilirler. Her hukuk fakültesi farklı beklenti ve önceliklere sahiptir. Buna dikkat ederek niyet mektubunuzu yazmalısınız.

Kendiniz Olun

Niyet mektubunuzun sizin kişiliğinizi yansıtan bir yazı olduğunu unutmayın. Güçlü ve başarılı yanınızı ön plana çıkarın ancak olmadığınız biri gibi de görünmeyin. Taslak niyet mektuplarında kaçınmaya çalışın. Bunlar sizin iyi yanlarınızı ön plana çıkarmak yerine sizi standart bir kalıba sokacaktır. Kabul komiteleri genel ifade ve cümleleri hemen farkedecek ve bu başvurunuza kötü yansıyacaktır.

En iyi açıdan kendinizi gösterin ama dürüst ve kendiniz olun. Bu kabul komitesinde iyi bir intiba bırakacak ve onlarla aranızdaki enerjiyi pozitif konuma getirecektir. Kabul komitesi ne kadar profesyonel olsalar da insanlar.

Odaklanın ve Hikayesi Olan Bir Yazı Çıkarın

Niyet mektupları, sıkı kelime sayıları ile sınırlandırılmışlardır. Bu değerli alanı gereksiz cümlelerle harcamayın. Soru ve sorulara en uygun cevapları vermeye çalışın. Yazınızın iyi organize edildiğinden ve mantıklı bir kurguya sahip olduğundan emin olun. Temel olarak yazınız giriş, gelişme ve sonuç kısmından oluşmalı ve bunların arasında güzel bir akışa sahip olmalı.

Yazınızı yazdıktan sonra tekrar baştan her cümleyi okuyup kritiğini yapın. Gerekli bilgileri verip vermediğinizi, kendiniz hakkında neleri anlattığınızı, neleri geliştirebileceğinizi değerlendirin ve yazabileceğinizin en iyisini ortaya çıkarın.

Açık Olun

Niyet mektupları çok fazla geniş ve desteklenmeyen ifadelerden oluşabilmekte. Bunu yapmayın. Yazdıklarınızı desteklemek için spesifik ayrıntılar verin. Örneğin; Uluslararası İş Hukuku okumak ve bu alanda LLM yapmaya eskiden beri kararlı mıydınız? Güzel, ancak bu alana ilginiz nasıl gelişti ve neden ilginizi çekiyorkesin bir dille açıklayın. Peki, motive ve çalışkan mısınız? Harika, ama şimdi bunları somut örneklerle güçlendirin.

Adaylardan, genellikle başvuru yaptıkları okulu neden seçtiklerini cevaplamaları istenir. Okulun sadece “mükemmel” veya “saygın” olduğunu söylemeyin. Sizden önce yüzlerce kişi bunu denedi zaten. Bunun yerine, başvurduğunuz yer hakkında olabildiğince bilgi edinin. O okula neden başvurduğunuz hakkında özel ve makul sebepler edinin. Okulun güçlü olduğu bir alan seçmek istemiş olabilirsiniz. Belki de o okuldaki bir hocayı tanıyor ve onunla çalışmayı çok istiyorsunuzdur ya da başvurmak istediğiniz LLM programı sizin gelecek kariyerinde önemli bir yer kaplıyordur.

Profesyonel Olun

LLM derecesi verilen öğrenciler, geleceğin akademisyenleri ve hukuk profesyonelleri olduğunu hatırlatalım. Dolayısıyla, doğal olarak, hukuk fakülteleri olgunluk, bağımsızlık ve profesyonellik seviyesi yüksek adayları seçmeye daha meyillidir. Bu şartları sağladığınızı gösterin. Zorlukların ve problemlerin üstesinden gelebilme kabiliyetinizi, sorumluluk sahibi olduğunuzu, diğer insanlara ve topluma karşı olan saygınızı örneklerle ifade edin. Sağlam insani ilişkilere sahip olduğunuzu ve güçlü bir takım oyuncusu olduğunuzu da belirtmek isteyebilirsiniz.

Biçimsel olarak, resmi bir dil kullanımının yanında net ve sofistike yazmaya çalışın. Arka arkaya karmaşık ve anlaşılması zor cümleler kullanmaktan da kaçının. Dil bilgisi ve gramer hatalarını kesinlikle yapmayın. Kelime hatasını aşmak veya üniversitenin ismini yanlış yazmak gibi temel ama sık yapılan hatalar tamamiyle kabul edilemezler ve başvurunuz çöpe gider. Bu nedenle yazınızı tekrar tekrar kontrol edin.

Dikkat Çekin

Her başvuru dönemi, hukuk fakültelerine yüzlerce başvuru yapılır ve bu başvuruların çoğu nitelikli başvurulardır. Bu kadar başvurunun içinde rekabet kaçınılmazdır, iyi not ve güçlü referanslar kabul almak için yetmeyebilir. Bundan dolayı, niyet mektubunuz okuyanların hemen ilgisini çekmeli ve sizin hikayeniz okurlarda güçlü bir etki bırakmalı.

Olağandışı olan ilgi alanlarınızı veya yaşam tecrübelerinizi niyet mektubunuzun bir konusu olarak paylaşabilirsiniz. Yurtdışında faaliyet gösteren insani bir yardım kurumunda gönüllü müydünüz, kendi işinizi mi kurdunuz, insan genomuyla mı ilgileniyorsunuz yoksa jet motoru mu kullanıyorsunuz? Kabul komitesine bunları, bu etkinliklerin sizi nasıl etkilediğini ve hukuk kariyerinizle, daha önemlisi LLM başvurunuzla olan ilişkisini anlatın.

Saydıklarımız gibi bir örneğe sahip değilseniz de üzülmeye gerek yok. Dünyayı ilgilendiren herhangi bir olaydan tutun, kişisel kritikleriniz, sorunlarınız veya başarılarınıza, içgörülerinize, ideallerinize kadar her türlü konu ilham verici, düşündüren ve ikna etme potansiyeli olan bir niyet mektubu meydana getirebilir. Burada önemli olan şey, niyet mektubunuzun sizin ne kadar benzersiz ve LLM programına kabul almanız gerektiğini gösteriyor olmasıdır.

Hırslı, Tutkulu ve Vizyon Sahibi Olun

İyi adaylar, geçmişte güzel başarılar göstermiş olabilirler. Mükemmel adaylar, geçmiş ve geleceği harmanlayıp tartışabilecek, hukuk, iş, politika veya diğer önemli konularda etki gösterme potansiyeline sahip adaylardır. Hukuk fakülteleri de kendi geleceklerini düşüneceklerdir. Sizi mezun ettiklerini düşünüp, bunun kendi okullarına olan faydasını düşeneceklerdir. Sizden yeni bir Saakashvili (Columbia LLM mezunu Gürcistan Devlet Başkanı) olmanızı beklemiyorlar lakin geleceğe dair açık ve iddialı bir planınız olmalı. İtibar ve para kazanmak gibi istekler daha az çekicidir. Bunlar yerine, iç motivasyonunuza, entelektüel kimliğinize, öğrenme merakınıza ve değişime olan ilginize odaklanmak daha faydalı olacaktır.

Mütevazi ve Makul Olun

Sizi en iyi gösteren açıdan kendinizi tanıtın demiştik. Bu gerçekten önemli ancak kendinizi çok fazla övmeyin. Ne kadar zeki, profesyonel ve nitelikli olduğunuzu doğrudan söylemeyin. Niyet mektubunuzun arkaplanında bunları işleyin. Temel bilgileri arkaplanda doğru işlerseniz, kabul komitesi bu bilgilere zaten ulaşacaktır. Çok uzatmadan, genel olarak mütevazi olmak iyidir. Sonuçta kabul komitesi de dahil olarak insanlar gösteriş sevmezler.

Sadede Gelirsek

Niyet mektubu, muhtemelen başvuru yapbozunuzun en önemli parçasıdır. Yukarıda söylediklerimize ek olarak yazarken şunu kendinize sorun; yazdıklarınızın arkaplanı ne anlatıyor? Basitçe söyleyelim, niyet mektubu hukuk fakültelerinin şu sorulara cevap bulmasını sağlayan bir araçtır: Kimsin? Seni eşsiz yapan nedir? LLM sınıfımızda istediğimiz zekaya, tecrübeye, profesyonelliğe, tutku ve güce sahip misin? Niyet mektubunuz bunlara cevap verebiliyorsa doğru yoldasınız demektir.

LL.M. başvurusu yaparken tecrübeli bir göz tarafından incelenmiş bir niyet mektubu üniversitenin sizi kabul etmesini sağlayabilir. Amerika’da LL.M. hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blogumuzu ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir veya danışmanlarımızdan 30 dk’lık ücretsiz Skype görüşmesi talep edebilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.