Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Merhaba, bu hafta sizler için seçtiğimiz konu Amerika’nın adını en çok duyurmuş ve prestijli hukuk fakültelerinden biri olan Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Dünyanın en başarılı araştırma kurumlarından birine sahip Stanford Üniversitesi, San Francisco’da, teknoloji ve inovasyon merkezi Silikon Vadisinde bulunur. Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi lisans ve lisans üstü programlarında öğrenci odaklı, öğrencinin eğitimini kendi ilgi alanlarına göre yönlendirebilmesine imkan tanıyan ve disiplinler arası eğitim felsefesine sahiptir.

Amerika’nın önde gelen üniversitelerinin sunduğu LL.M. programlarını incelerken LL.M. programlarını genel ve konsantre olmak üzere iki kısma ayırarak incelemiştik. Fakat, diğer okulların aksine Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. adaylarına genel LL.M. programı sunmaz. Bunun yerine, hukukun farklı alanlarına yoğunlaşmış oldukça kaliteli konsantre LL.M. programlarından yararlanabilirsiniz. Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi konsantre LL.M.  programları şu şekilde sıralanabilir:

 • Corporate Governance & Practice
 • Environmental Law & Policy
 • Law, Science & Technology
 • International Economic Law, Business & Policy

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin öne sürdüğü LL.M. programı mezuniyet şartları yoğunlaşmak istediğiniz LL.M. programına göre değişse de 4 programdan hangisini seçerseniz seçin zorunlu olan “Amerikan Law” dersini almanız ve alanınıza göre değişen, colloquium adı verilen müzakere programlarına katılmanız gerek. Colloquim adı verilen tartışma/sohbet programları Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kabul ettiği az sayıda LL.M. öğrencisinin birbirleriyle ve hukuk fakültesi akademisyenleriyle kaynaşmasını sağlamak için uyguladığı programlardır. Colluquium hocalarınız ve LL.M. programına kayıtlı diğer adaylar ile daha yakın iletişim kurmanız için bir olanakken, bu iletişimi devam ettirmeniz mezuniyet sonrası iş olanaklarınızı arttıracak kilit faktörlerden (“LL.M. Sonrası İş Olanakları” yazımıza ulaşmak için tıklayın). Eğer konsantre LL.M. programınızı Law, Science & Technology veya Corporate Governance & Practice konulu alanlarda tamamlamak isterseniz, “Practical Writing” adı verilen dersi almanız gerek. Zorunlu dersleri tamamlamanız durumunda seçtiğiniz konsantre LL.M. programına bağlı olarak ders programınızı oluşturabilir, gerekli minimum 35 ders kredisini tamamladığınız vakit mezun olabilirsiniz.

Eğer LL.M. yapmaktaki amacınız baro sınavlarını kazanıp Amerika’da baroya kayıtlı avukat olarak çalışmaksa, Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin sunduğu International Economic Law, Business & Policy konsantre LL.M. programı tam size göre. Bu programa katılarak baro başvurusu için gerekli derslerinizi ve ön hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz.

SPILS Programı

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin sunduğu SPILS, LL.M. programında olduğu gibi hukuk lisansını Amerika dışı ülkelerde tamamlamış öğrencilere yönelik yüksek eğitim programıdır. Fakat, LL.M. programından farklı olarak SPILS programı araştırma ağırlıklıdır ve öğrencilerin programdan mezun olabilmeleri için saha araştırmasına dayalı tez yazmaları beklenir. SPILS programı LL.M. programına göre daha disiplinler arası olduğu için öğrencilerden hukuk bilimi ve diğer sosyal bilim dalları üzerine kendilerini geliştirmeleri beklenir. Hukuk kariyerinize akademide devam etmeyi düşünüyor veya kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarında, devlet kurumlarında çalışmayı planlıyorsanız SPILS programı tam size göre. Program hakkında daha fazla fikir edinmek için tıklayın.

Hukuki Çalışmalar Master’ı (MLS)

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin sunduğu MLS programı hukuk lisans eğitimi almamış Amerikan ve uluslararası öğrenciler için tasarlanmış, LL.M. kadar profesyonel ve kapsamlı olmayan hukuk yüksek lisans programıdır. Eğer, hukuk üzerine eğitim almadıysanız fakat yüksek lisansınızı bu alanda yapmayı düşünüyorsanız MLS programına katılıp kendinizi hukuk bilimi üzerine geliştirebilirsiniz.

Başvuru Tarihi ve Gerekli Belgeler

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programının güz dönemi başvuruları 21 Ağustos itibariyle alınmaya başlanır. Son başvuru tarihi 1 Aralık’tır ve başvuru sonuçları nisan ayında açıklanır. Stanford Üniversitesi LL.M. programına başvurmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru formu
 • $125 başvuru ücreti
 • Öz geçmiş
 • Niyet Mektubu
 • 2 adet referans mektubu
 • Lisans Not Dökümü
 • TOEFL dil yeterlilik belgesi

İnternet üzerinden alınan TOEFL için minimum puan 100; paper-based TOEFL için ise minimum puan 620’dir.

Program Ücreti

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programı ücreti $58,041.00’dır.

Burs Olanakları

Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi SPILS programına kayıtlı öğrenciler için sunduğu burs programları LL.M. öğrencilerine kıyasla daha fazladır. SPILS programı adaylarının başvurabileceği burs programları:

 • Knight-Hennessy Burs Programı

Knight – Hennessy Burs Programı ile her yıl 100 başarılı öğrenciye neredeyse tüm eğitim masraflarını karşılamaya yetecek burs yardımında bulunulmaktadır. Knight-Hennessy Scholars Programından yararlanmak son başvuru tarihi 12 Eylül’dür.

 • Littlefield International Graduate Fellowships

Intenational Political Economy üzerine çalışma yapan 5 hukuk yüksek eğitim adayı Littlefield International Graduate Fellowship olanağından yararlanmaya hak kazanabilir.

 • O’Bie Shultz Fellowships in International Studies

 

Bu hafta sizler için Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programını inceledik. Amerika’da LL.M. programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.