Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Merhaba, bu hafta sizlere LL.M. programını tanıtmak için seçtiğimiz hukuk fakültesi U.S News and World Report’un 2019 yılı için hazırladığı en iyi hukuk fakülteleri listesinde 7. sırada yer alan Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Pennsylvania Üniversitesi Amerika’nın kuzeydoğusunda, Philadelphia Eyaleti’ne bağlı Pennsylvania şehrinde yer alır ve Ivy League diye anılan Amerika’nın en iyi 8 üniversitesinden biridir.  

Kısaca bahsetmek gerekirse Ivy League aslında bir spor topluluğudur fakat zamanla Amerika’nın en seçici, köklü ve eski üniversitelerini adlandırmak için kullanılmıştır. Ivy League üniversitelerinin hepsi Amerika’nın kuzey doğusunda bulunur ve isimleri aşağıdaki gibidir:

 • Brown Üniversitesi
 • Columbia Üniversitesi
 • Cornell Üniversitesi
 • Dartmouth Üniversitesi
 • Harvard Üniversitesi (Harvard Üniversitesi LL.M. programını tanıttığımız yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz)
 • Princeton Üniversitesi
 • Pennsylvania Üniversitesi
 • Yale Üniversitesi

Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. Programı

Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi yüz yılı aşkın süredir Amerika’da eğitim verir ve Amerikan Anayasası’nın oluşturulduğu Philadelphia eyaletinde yer aldığı için LL.M. öğrencileri arasında prestijli bir yere sahiptir. Eğer LL.M. eğitiminizdeki amacınız Amerikan hukuku ve anayasasını daha yakından tanımaksa Pennsylvania Üniversitesi sizin için oldukça prestijli bir tercih olabilir.

Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programı her yıl binlerce başvuru alırken LL.M. programına kabul ettiği kişi sayısı yaklaşık 130-140 civarındadır. LL.M. programı ortalama 10 ay sürer ve yaz okulu LL.M. eğitiminin bir parçası olarak dizayn edilmiştir ve zorunludur. LL.M. yaz okulu her yıl temmuz ayında başlar ve öğrenciler zorunlu giriş derslerinden olan ‘Foundations of the U.S. Legal System’ ve ‘U.S. Legal Writing/Research’ derslerini bu dönemde alır. Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin sunduğu yaz okulu programı adayların LL.M. programına adapte olması açısından oldukça faydalıdır.  

Pennsylvania Üniversitesi’nin sunduğu LL.M. programı temelde genel LL.M. programı ve Wharton Sertifika Programı olarak iki kısımda incelenebilir. Genel LL.M. programını seçtiğiniz takdirde isterseniz Amerikan hukuk sistemi veya uluslararası hukuk üzerine genel eğitim alabilir veya kendi oluşturacağınız program ile Tax Law ve Intellectual Property Law gibi hukukun belli bir alanına odaklanabilirsiniz. LL.M. öğrencileri 10 aylık eğitimleri süresince J.D. adını verdiğimiz hukuk lisans öğrencileri ile beraber ders alır ve programdan mezun olabilmek için 24 ders kredisinin tamamlanması gerekir.  Bunun yanında, isterseniz Entrepreneurship, Intellectual Property and Technology, International Human Rights and Immigration ve Mediation gibi alanlarda klinik programlarına da katılabilir, saydığımız alanlarda akademik ve pratik deneyim kazanabilirsiniz.

Wharton Business and Law Sertifika Programı

Wharton Bussiness and Law Sertifika programı Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programı öğrencilerine sunulmuş fırsatlardan birisidir. Program business, finance, strategy and responsible business practices ve management gibi konularda adaylara 10 aylık LL.M. sürecinde yoğun eğitim vermeyi amaçlar. Program corporate veya business law gibi alanlara ilgili olan öğrenciler için tasarlanmıştır ve kariyerine in-house diye adlandırılan şirkete bağlı hukuk danışmanı veya avukat olarak devam etmek isteyen adaylar için idealdir (Business Law üzerine LL.M. eğitimi almak istiyorsanız sizler için hazırladığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz). Wharton sertifika programından başarı ile mezun olmanız durumunda LL.M. diplomanıza ek olarak Wharton eğitim sertifikasına da edinebilir, iş arama sürecinde rakipleriniz karşısında bir adım öne çıkabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri ve Gerekli Belgeler

Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programı için son başvuru tarihi 15 Aralık’tır. Wharton Sertifikası içinse başvurular LL.M. programından kabul alındıktan sonra yapılır ve son başvuru tarihi 20 Ağustos 2018’dir.

Başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Niyet mektubu
 • Özgeçmiş
 • En fazla 4 referans mektubu
 • $ 85 başvuru ücreti
 • Dil yeterlilik belgesi (TOEFL minimum dil puanı 100, IELTS minimum dil puanı 7)
 • Lisans not dökümü
 • Wharton Sertifika programına katılmayı planlayan adaylar için başvuru formu

Program Ücreti

Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. program ücreti $61,608.00 iken Wharton Sertifika Programı ücreti $14,400.00’dır.

Burs Olanakları

Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin LL.M. programı için sunduğu burs olanakları aşağıdaki gibidir:

 • Penn Law Merit Scholarships
 • Human Rights Scholarships
 • Fullbright Partnerships
 • Kübler Scholarship
 • The Thouran Award
 • Imasogie and Duke Scholarships

Üniversitenin sunduğu burs olanakları ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Pennsylvania Üniversitesi Wharton Sertifika Programı için herhangi burs olanağı sunmaz.

Bu hafta sizler için Amerika’nın köklü üniversitelerinden biri olan Pennsylania Üniversitesi’nin LL.M. programını tanıttık. Amerika’da LL.M. programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.