LL.M. Başvuruları İçin Referans Mektubu

LL.M. Başvuruları İçin Referans Mektubu

Merhaba, bu hafta sizler için Amerika’da LL.M. başvuruları sırasında kabul almanızda rol oynayan önemli bir unsur olan referans mektuplarından bahsedeceğiz. Hukuk yüksek lisans derecesi anlamına gelen LL.M. başvurularında başvuru sırasında gerekli belgelerden biri de referans mektubu. Teslim edilmesi gereken referans mektubu sayısı her ne kadar başvuracağınız hukuk fakültesine göre değişse de genellikle iki tane, en fazla 4 tanedir.

Referans Mektubu Nedir?

Referans mektubu alanında uzman ve sizi tanıyan bir kişinin (akademisyen, süpervizör, müşteri, işveren, iş arkadaşı) sizinle olan iş/eğitim ilişkisine dayanarak bir kuruma yönelik sizi tavsiye ettiği bir mektup yazmasıdır. LL.M. başvuruları için düşünecek olursak referans mektuplarını genellikle akademisyenler veya avukatlar yazar. Referans mektupları okuyucuya tavsiye edilen kişinin akademik ilgisi ve başarısı, iş tecrübeleri ve hakimiyeti, kişisel özellikleri, okul veya iş yeri içerisindeki rolü ve kariyerinde ilerlemek istediği doğrultu hakkında fikir vermelidir.

LL.M. başvurularında adayın teslim etmesi gereken belgeler referans mektubu, dil yeterlilik belgesi, niyet mektubu, lisans not dökümü ve öz geçmiş olarak sıralanabilir. Saydıklarımız arasında dil yeterlilik puanı, lisans not ortalaması ve öz geçmiş adayın akademik ve profesyonel. başarısının göstergesi iken niyet mektubu adayın kendini ifade etmesine; referans mektubu ise alanında uzman olan bir kişinin adayı objektif olarak tanıtmasına olanak sağlar. Örneğin akademik başarısı birbirine yakın pek çok adayın başvuru yaptığı hukuk fakültelerinde (New York, Harvard Üniversiteleri vs.) alanında. iyi bir kişi tarafından başarı ile ele alınan bir tavsiye mektubu sizi diğer adaylardan ayıran ve başvuru komitesinin objektif biri. aracılığıyla kişilik ve karakter özelliklerinizle birlikte tanımasına olanak sağlayan bir fırsattır.

Referans Mektubu Hakkında Önemli Bilgiler

Peki bir referans mektubunun iyi/kötü, yeterli/yetersiz olduğunu nasıl anlarız? Veya iyi bir referans mektubunun sahip olması gereken özellikler nelerdir? İdeal bir referans mektubunun taşıması ve taşımaması gereken özellikleri, bilgileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • İyi bir referans mektubu için gerekli en önemli özellik mektubu yazacak kişinin sizi tanıması ve aranızda birebir bağ bulunmasıdır. Sırf kariyerinde önemli bir noktada veya hedeflediğiniz hukuk fakültesinden mezun diye birinden referans.mektubu alırsanız kişinin sizin akademik efor ve çabanıza, kişisel özelliklerinize dair söyleyebileceği pek bir şey olmayabilir ve bu da mektubunuzu prestijli ama başarısız bir mektup yapar.
  • Referans mektubunu yazan kişinin adayı çok ve gerçekçi olamayan bir şekilde övmesi veya hiç övmemesi ise tavsiye mektubunu kesinlikle başarısız bir mektup yapan özelliklerden. Referans mektubunun istenmesinin amacı aday hakkında objektif bir bakış açısı elde etmek olduğu için bu tarz mektuplar başvurunuzu kötü yönde etkileyecektir.
  • Kendisinden referans mektubu almak istediğiniz kişi bu mektubu yazarken kendisini ve profesyonel yaşantısını mutlaka özetlemelidir. Referans mektubundaki ana noktalardan biri alanında yeterli olan birisinin sizi tavsiye etmesi. Bu yüzden referans mektubunu yazacak kişi öncelikle okuyucuyu bu mektubu yazmaya yeterli olduğunu ikna etmelidir.
  • Referans mektubunda başvuru komitesinin ilgisini çeken noktalardan biri adayın iş veya akademik deneyimine dair bilgi edinmesidir. Örneğin, bir STK’da (Sivil Toplum Kuruluşu) staj yaptıysanız süpervizörünüzden referans mektubu yazmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda eğer bir projede yer aldıysanız süpervizörünüzün bu projeden, sizin aktif rolünüzden ve projenin nasıl sonuçlandığından bahsetmesi oldukça önemli. Veya bir akademisyenden almayı planlıyorsanız mektubunuzu, akademisyenin sizin dersteki eforunuzdan ve ders gerekliliklerini (sınavlar, sunumlar, makaleler vs.) nasıl tamamladığınızdan bahsetmesi oldukça etkili.
  • LL.M. bir yüksek akademik derece olduğu için referans mektubunuzu yazacak kişinin sizin akademik yazı ve anlama becerilerinizi değerlendirmesi ve sizi bu yönde tavsiye etmesi referans mektubunu başarılı bir mektup yapan özelliklerden. Diğer yandan referans mektubunuzu yazacak kişinin sizin başvurmayı planladığınız okulda LL.M. yaparak okula katabileceklerinizden söz etmesi de oldukça önemli.
  • Akademik kurumlarda dürüstlük, olgunluk ve kişisel özellikler de adayın seçilmesinde önemli olan faktörlerden. Bu anlamda referans mektubunuzu yazacak kişi kişilik ve karakter özelliklerinizden bahsedebilir.

Referans mektubu ve içeriği hakkında bilmeniz gereken özellikleri yukarıda sıraladık. Her ne kadar ideal olan referans mektubunu alanında uzman olan kişinin kendisi yazması olsa da bazen tavsiye mektubunuzu kendiniz yazabilir veya bu konuda profesyonel desteğe başvurabilirsiniz. Kendisinden referans mektubu almak istediğiniz kişi mektubu sizin yazmanızı da rica edebilir. Bu durumun illegal olmamasının yanı sıra aday için oldukça avantajlıdır. İyi bir başvuru stratejisi ile yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat ederek oldukça başarılı referans mektupları oluşturabilirsiniz. Fakat, eğer referans mektubunuzu kendiniz oluşturmak istemez veya daha profesyonel bir desteği tercih ederseniz Amerika’da Hukuk’un başvuru hizmetlerinden yararlanabilir ve referans mektubunuzu yazdırabilirsiniz. Amerika’da Hukuk ekibi olarak sunduğumuz referans mektubu ve genel olarak LL.M. başvurularınıza yönelik hizmetlerimizden haberdar olmak için tıklayabilirsiniz.

Bu hafta sizler için LL.M. başvuruları için gerekli olan referans mektubundan söz ettik.  Amerika’da LL.M. ve programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.