Cornell Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Cornell Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Merhaba, bu hafta sizlere LLM programını tanıtmak için seçtiğimiz hukuk fakültesi U.S News and World Report’un 2019 yılı için hazırladığı en iyi hukuk fakülteleri listesinde 13. sırada yer alan Cornell Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Cornell Üniversitesi Amerika’nın kuzeydoğusunda, Ithaca kentinde New York Eyaleti’nin Finger Lakes bölgesine yayılmış, Cayuga Gölü’ne bakan bir kampüste yer almaktadır. Ayrıca Ivy League’de yer alır ve Ivy League üniversitelerinin en küçüğüdür.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, Ivy League aslında bir spor topluluğudur fakat zamanla Amerika’nın en seçici, köklü ve eski üniversitelerini adlandırmak için kullanılmıştır. Ivy League üniversitelerinin hepsi Amerika’nın kuzey doğusunda bulunur ve isimleri aşağıdaki gibidir:

Cornell Üniversitesi Hukuk Fakültesi LLM Programı

Cornell Hukuk Fakültesi, uzun yıllardır ABD dışı öğrencilere LLM fırsatı sunmaktadır. Müfredatındaki esneklik, kendini adamış öğretim üyeleri ve Ivy League üyesi oluşu, Cornell Hukuku lisansüstü hukuk eğitimine devam eden öğrenciler için mantıklı bir seçim haline getirmektedir.

Büyük bir üniversite kampüsünde (yaklaşık 21.000 öğrenci) yer alan Cornell Hukuk Fakültesi, küçük bir öğrenci kitlesine sahiptir. 100’den fazla LLM öğrencisi ve yaklaşık 600 JD öğrencisi ile Cornell Hukuk küçük ve iletişim halinde olan bir öğrenci topluluğu denebilir.

Cornell Üniversitesi Kampüsü

1887’de kurulmasından bu yana uluslararası kapsamda bir misyon edinen Cornell Hukuk Fakültesi, mezunlarını hızla gelişen uluslararası ortamda başarılı olmak için eğitmiştir. Cornell Hukuk’un eğitim ve araştırmalarına uluslararası olarak saygı duyulur ve öğrencileri dünyanın dört bir yanında saygındırlar.

LLM Programları

Genel LLM Programı

Genel LLM Ithaca, New York’taki sonbahar döneminde başlayan bir yıllık, tam zamanlı bir programdır. Yukarıda bahsettiğimiz müfredat esnekliği, Amerikan Hukuk Sistemine Giriş dersi dışında, LLM derecesi için gerekli özel derslerin olmadığı anlamına gelir.

Özellikle LLM programı için tasarlanmış bazı dersler olsa da, öğrenciler bazı birinci sınıf dersleri ve klinik imkanları içeren normal hukuk fakültesi müfredatından ders seçmekte serbesttirler. İleri düzeyde akademik çalışma yapmak isteyen LLM öğrencileri için bir tez seçeneği bulunmaktadır. Cornell LLM mezunları için, genel LLM derecelerini aldıktan sonra New York Eyalet Baro Sınavına girmek de seçenekler arasında diyebiliriz.

LLM Tech

Teknoloji Hukuku ve Girişimcilik alanında da bir LLM programı mevcut ancak ABD dışı hukukçulara açık değil maalesef.

Başvuru Tarihleri ve Gerekli Belgeler

Cornell Üniversitesi LLM programı için son başvuru tarihi 18 Aralık’tır. Başvuru için gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Başvuru formu
  • Resume
  • Referans mektupları
  • Niyet mektubu
  • $80 başvuru ücreti
  • Dil yeterlilik belgesi
  • Lisans not dökümü

Program Ücreti

Hukuk Fakültesi LL.M. programı ücreti $65,456 olarak belirlenmiş.

Burs Olanakları

Cornell Hukuk Fakültesi’nin LLM öğrencilerine sağladığı burs imkanları oldukça kısıtlı. Başvuru sırasında burs talebinizi ilettikten sonra liyakate göre değerlendiriliyorsunuz. Cornell Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne, üniversite dışı burs imkanlarını düşünüp başvurmakta fayda var.

***

Bu yazımızda Ivy League’in bir parçası olan ve Amerika’nın önemli üniversitelerinden Cornell Üniversitesini tanıttık. Üniversitenin LL.M. programı için daha ayrıntılı bilgiye üniversitenin sayfasından ulaşabilirsiniz. Amerika’da LL.M. programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı Günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.