LLM Başvurusu için Resume Hazırlamak

LLM Başvurusu için Resume Hazırlamak

Bu yazımızda Resume yazarken dikkat etmeniz gereken bazı konulardan bahsetmek istiyoruz. Resume, LLM başvurusu için gerekli şartlardan biridir. Başvurunun en önemli parçası olan niyet mektubu kadar zorlayıcı olmasa da; resume, üzerine çalışılması gereken bir yazıdır.

Resume

Özgeçmişiniz sayesinde, kabul komitesine geçmişinizi sergilersiniz. Güzel hazırlanmışsa size LLM kapısını açmaya yardımcı olacaktır. Kötü ve karmaşık bir Resume okuyan üstünde kötü bir etki bırakacağından başvurunuzu kötü etkileyebilir.

Yale Law School‘un tavsiye ettiği Resume’un kaba iskeleti şu şekildedir:

  • Başlık: İsminiz ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı bölüm.
  • Akademik Dereceler: Ters kronolojik sırayla hazırlanmış üniversite derecelerinizin yer aldığı bölüm. Başarılarınız, almış olduğunuz ödülleriniz de burada yer alacaktır.
  • Akademik Bilgiler: Başvuru yaptığınız LLM programı ile alakalı dersler, ilgi alanlarınız, yayınlarınız ve akademik olarak takip ettiğiniz yolun bulunduğu bölüm.
  • Tecrübeler: Ters kronolojik sırayla yazılmış gönüllü ve ücretli olarak yaptığınız işleri anlattığınız bölüm.
  • Ek Bölümler: Olmasının size faydası olacağını düşündüğünüz ek bölümler ekleyebilirsiniz. Yabancı dil, beceriler, ilgi alanları, akademik yayınlar gibi…

Bunların yanında, özgeçmişinizi kafanızda şekillendirecek ve size yardımcı olacağını düşündüğümüz 5 adım:

1. Eğitim Vurgusu mu, Profesyonel Geçmiş mi

Akademik bir başvuru yaptığınız için, eğitiminizin ön plana çıkması mantıksız gelmiyor değil mi? İş tecrübesi arayan pozisyonlara başvuru yapılırken kullanılan profesyonel bir resume/CV’nin aksine LLM Resume’u akademik başarılarınıza ve yayınlarınıza, not ortalamanıza, aldığınız dersler ödüller ve dönüm noktalarına odaklanır. Gerçekten de birçok başvuru için eğitimi, iş tecrübelerinden önce vurgulamak daha iyidir. Ancak eklemek gerekir ki, dikkat çekici kayda değer bir profesyonel geçmişiniz varsa ya da çalıştığınız alanla ilgili LLM yapmak istiyorsanız, bunları eğitimden önce bahsetmek faydalı olabilir.

2. Niyet Mektubunuzla Uyumlu Olun

LLM resume’u nihayetinde eğitim hayatının ve profesyonel verilerinizin kronolojik sıralamasından ibaret değil. Doğru hazırlanıldığında, resume, başvurunuzun genel temasını yansıtacaktır. Bu tema kabul komitesinin sizin diğer belgelerinizi inceleme isteğini de tetikleyecektir. Demek istediğimiz şu; niyet mektubu ve genel başvuru, gelişmekte olan ülkelerdeki yönetim sorununa yönelik ise, hazırlayacağınız özgeçmiş de bu konuyu destekler olmalı. Bu konudaki akademik takibiniz, yayınlarınız, profesyonel üyelikleriniz vb. temanızın yönünde olmalı.

3. Dilinizi Etkili Kullanın

Çok kısıtlı bir alanda geçmişinizi anlatmaya çalıştığınızı unutmayın. Gereksiz cümle ve kelimeler hanenize negatif sayı olarak eklenebilir. İnternette CV ve Resume konusunda birçok klişe ve tavsiye mevcut ama hangi tavsiyelere uyacağınızı dikkatli seçin. Cümlelerinizde etken çatı kullanmak iyi olabilir, verimli ve enerjik hissettirebilir ama son zamanlarda ortaya çıkmış popüler kelimeler kullanmaya çalışmak da hanenize negatif bir sayı ekleyebilir. Sonuçta kabul komitesi, sizin nasıl özgeçmiş yazılır tarzı makaleler okuduğunuzu anlamasa iyi olur.

4. Sunum

Sunum önemlidir. Sunumda önemli olan nokta; gramer ve dil hatalarından uzak, modern, okunaklı ve temiz bir yazının ortaya çıkarılmış olması. Font, yazı boyutu, aralıklar vs. biçim özellikleri bu saydıklarımızdan sonra ikincil olarak düşünülmelidir. Uzmanlar yazı tipi, yazının boyutu vb. ögelerin başvuruya çok etki etmeyebileceğini ifade ediyor. Diğer merak edilen nokta Resume’un kaç sayfa olması gerektiği. Burada sert ve belli bir kural yok. Bazı adaylar için tek bir sayfa yeterliyken, bazı adaylar için daha kapsamlı özgeçmişlerde birkaç sayfa daha uygun olabilir.

5. Kontrol Edin, Ettirin

Özgeçmişiniz daha bilgiler okunmadan kendini güzel bir şekilde sunmalıdır. Son yıllardaki başarılarınızı anlatan bu belge size de gurur vermeli. Tabi her LLM programına aynı belgelerle başvuru yapmamalısınız. Her program için ayrı ayrı, sizi en iyi açıdan gösteren düzenlenmeleri yapmayı unutmayın. Yazınızı başka birine okutun. Ek bir bakış açısı, görmediğiniz bir noktayı görmenize yardımcı olabilir. Bu ileri düzenlemeler için kendinizi yetkin hissetmiyorsanız tecrübeli ve profesyonel bir yardım almak, başvurunuzun bir adım öteye gitmesini, sizin zamandan ve nakitten tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

LLM programları ve LLM başvuru süreci hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için blogumuzu okumaya devam edebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz. Ayrıca danışmanlarımızdan ücretsiz tek seferlik 30 dk’lık Skype görüşmesi talep edebilirsiniz. Sağlıklı günler!

 

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.