Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Merhaba, bu hafta sizler için Amerika’nın en başarılı LL.M. programlarından biri olan Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programını tanıtacağız. Amerika’nın saygın medya kuruluşlarından biri olan U.S. News and Media Report’un 2019 yılı için hazırladığı Amerika’nın en başarılı hukuk fakülteleri listesinde 1. sırada yer alan Yale Üniversitesi Amerika’nın kuzey doğusunda, Connecticut eyaletinde yer alır ve Ivy League olarak anılan Amerika’nın en başarılı 8 üniversitesinden biridir.

Kısaca bahsetmek gerekirse Ivy League aslında bir spor topluluğudur fakat zamanla Amerika’nın en seçici, köklü ve eski üniversitelerini adlandırmak için kullanılmıştır. Ivy League üniversitelerinin hepsi Amerika’nın kuzey doğusunda bulunur ve isimleri aşağıdaki gibidir:

 • Brown Üniversitesi
 • Columbia Üniversitesi
 • Cornell Üniversitesi
 • Dartmouth Üniversitesi
 • Harvard Üniversitesi (Harvard Üniversitesi LL.M. programını tanıttığımız yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz)
 • Princeton Üniversitesi
 • Pennsylvania Üniversitesi (Pennsylvania Üniversitesi LL.M. programını tanıttığımız yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz)
 • Yale Üniversitesi

LL.M. Programı

1824 yılında New Heaven, Connecticut’ta kurulan Yale Üniversitesi kendisini küçük, samimi, prestijli ve kaliteli öğrenme ortamı ile öne çıkarmıştır. Mezunları arasında Hillary Clinton, Bill Clinton gibi Amerikan hukuk sisteminin önde gelen isimlerinin yer aldığı Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi J.D., LL.M., J.S.D., M.S.L. VE Ph.D. olmak üzere 5 ayrı hukuk lisans ve lisansüstü programına sahiptir. Üniversite her sene LL.M. programına 30 ülkeden 22-25 öğrenci kabul eder ve LL.M. programından başarı ile mezun olabilmek için aşağıdaki koşulların yerine getirilmesi gerekir:

 • 24 ders kredisinin tamamlanması
 • 18 kredilik genel ders ve seminer koşullarının tamamlanması
 • Her dönem en az 12 kredi alınması
 • En az 2 dönem tam zamanlı eğitim alınması

Hukuk fakülteleri genellikle genel ve konsantre olmak üzere iki çeşit LL.M. programı sunar. Genel LL.M. programları Amerikan ve Uluslararası hukuk sistemi üzerine oluşturulmuş programlarken konsantre LL.M. programlar Tax Law veya International Human Rights Law gibi hukukun belli bir alanına odaklanan programlardır. Fakat, Yale Üniversitesi diğer okulların aksine öğrencilerine genel veya konsantre LL.M. program olanağı sunmaz. Yae Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden kabul aldığınız takdirde LL.M. programınızı dilediğiniz gibi oluşturabilir, kendi konsantre veya genel LL.M. programınızı oluşturabilirsiniz. Bunun yanında, LL.M. programınızı tezli veya tezli olmak üzere dizayn etmeniz de mümkün.

M.S.L Programı

Yale Üniversitesi’nin hukuk yüksek lisans eğitimi düzeyinde sunduğu bir diğer program Master of Studies in Law (M.S.L.) programıdır. M.S.L. programı hukuk lisans derecesi olmayan fakat hukuk üzerine spesifik bir konuda eğitim almak isteyen adaylar için dizayn edilmiştir. Eğer hukuk lisans eğitimi almadıysanız fakat profesyonel anlamda hukukun belli bir alanında eğitim almak isterseniz Yale Üniversitesi’nin sunduğu M.S.L. programı tam size göre.

Başvuru Tarihleri ve Gerekli Belgeler

Yale Üniversitesi LL.M. programına katılmak için başvurularınızı 1 Ağustostan itibaren 1 Aralık tarihine kadar gerçekleştirebilirsiniz. LL.M. başvuru sonuçları genellikle Mart ortası gibi açıklanır. Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programına yönelik başvurularınızı LSAC üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. LSAC ile ilgili ayrıntılı bilgi için “LSAC Nedir?” başlıklı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LL.M. program ücreti $62,017.00’dır ve LL.M. başvuruları için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • En az 2, en fazla 4 tavsiye mektubu
 • Lisans not dökümü
 • $75.00 başvuru ücreti
 • TOEFL dil yeterlilik belgesi (Internet-based TOEFL sınavı için minimum puan 100’dür.)
 • 2 makale
 • Özgeçmiş

Burs Olanakları

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi başvuruda bulunan her öğrenciyi burs ve kredilerden oluşan maddi yardım programları için değerlendirir. Üniversite’nin her ne kadar %100 burs veya asistanlık imkanı bulunmasa da kabul aldığınız takdirde üniversiteden ve diğer kurumlardan edinebileceğiniz burs imkanları ile okul ücretinizin önemli bir kısmını karşılayabilmeniz mümkün.

Bu hafta sizler için Amerika’nın köklü üniversitelerinden biri olan Yale Üniversitesi’nin LL.M. programını tanıttık. Amerika’da LL.M. programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.