LLM Programına Hazırlık Yapmak

LLM Programına Hazırlık Yapmak

LLM kabulü aldınız. O sıkıntılı başvuru zamanlarını atlattınız. Eğitime başlamadan önce iyi bir tatil güzel olurdu öyle değil mi? Ancak LLM programı yoğun bir süreç ve belki bu süreci kolaylaştırmak için bir şeyler yapmak istersiniz. LLM programına hazırlık yapmak isteyenler için birkaç tavsiyede bulunacağız.

Hukuk Yaz Okulu

Birçok hukuk fakültesi, yaz aylarında LLM yapmak isteyen öğrenciler için yaz okulları açabiliyor. LLM programına hazırlık yapmak isteyen öğrenciler, yaz okullarında tecrübe edinip LLM programlarına daha hazır gitme fırsatını yakalamış oluyorlar.

Bu LLM öncesi programları size, LLM programınız başladığında dil ve kelime konularının sizi engellemeyeceğinden emin olmanız için Hukuki İngilizce becerilerinizi ilerletme olanağı tanır.

Türkiye’den gelen LLM adayları için, yaz programları ABD hukukunun temellerini atmanıza ve LLM sırasında yabancılık çekmemenize yardımcı olacaktır.

(Hukuk yaz okulları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Diğer Öğrencilerle İletişime Geçin

Çevre edinmek LLM programının en büyük avantajlarından biridir. Okul başlamadan bile network kurmaya başlayabilirsiniz.

Bazı okullar LLM öğrencilerinin birbirleri arasında iletişim kurmaları için Facebook veya başka online platformlar kullanıyor. Bir online platforma dahil edildiyseniz, diğerleriyle iletişime geçin ve sınıf arkadaşlarınıza biraz zaman ayırın. Ancak bir online platform yoksa, gelecekteki sınıf arkadaşlarınız ile iletişime geçmeye çalışın. Diğer insanlarla konuşmaktan çekinmeyin. Tanıştığınız arkadaşlar programın daha iyi geçmesini sağlayabilir. Belki de ilerde yine aynı alanda çalışacağınız bir arkadaş edinirsiniz.

Kendinize Bir Hedef Seçin

LLM’iniz için bir hedef edinin. Bu hedefi niyet mektubunuzda başvuru sürecinde belirtmiş olabilirsiniz. Belki de kendi kişisel hedefleriniz olabilir.

Hem profesyonel hem de kişisel olarak ne elde etmek istediğinizi düşünün. Yüksek notlar almayı, mezuniyet sayesinde yeni bir iş bulmayı veya kariyer basamaklarını tırmanmış olmayı mı umuyorsunuz? Bu yoğun dönemde okul-hayat dengesini nasıl kontrol altında tutmayı hedefliyorsunuz?

LLM sırasında edinmek istediğiniz deneyimi kafanızda belirleyin. Hayatınızın ilerleyen kısmında edindiğiniz tecrübelerin faydasını görmelisiniz. Sizin için neyin önemli olduğunu bulmak, eğitiminize harcadığınız zamandan ve paradan en iyi şekilde yararlanmanıza sağlayacaktır.

Kitap Okumaya Ne Dersiniz?

LLM programına hazırlık yapmak ve kendinize bir şeyler katmanın en etkili yollarından birisi kitap okumaktır. LLM programınız okumanız için bir liste hazırlamışsa onlardan başlayabilirsiniz. Böyle bir durum yoksa size birkaç kitap önerebiliriz.

Hukuka giriş niteliğindeki kitaplar:
  • Oliver Wendell Holmes: The Common Law
  • Ward Farnsworth: The Legal Analyst: A Toolkit for Thinking about the Law
  • Barry Friedman: Open Book: Succeeding on Exams from the First Day of Law School
  • Frederick Schauer: Thinking Like a Lawyer: A New Introduction to Legal Reasoning
Amerika Hukuku Tarihi
  • Lawrence Friedman: A History of American Law
  • Steven Teles: The Rise of the Conservative Legal Movement
Kurgu Kitaplar
  • Fyodor Dostoevsky: Crime and Punishment
  • Franz Kafka: The Trial
  • Harper Lee: To Kill a Mockingbird

Öğrenci Vizesi ve Sağlık Sigortası

Öğrenci vizeniz için gereken belgeleri okulunuz size ulaştırmalıdır. Vize işlerini en kısa sürede tamamlamaya çalışın. Vize başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız, oluşabilecek bir problemde elinizde kullanabileceğiniz bir zaman dilimi olur.

(Öğrenci vizesi ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.)

Hukuk fakültenizdeki veya gideceğiniz eyaletteki sağlık sigortalarından faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenin. Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız varsa bunları gümrükte veya başka bir yerde beyan edebilmeniz için reçete ya da belgeniz hazır olsun.

Konaklama

Yaşadığınız yer eğitiminizin iyi geçmesinde önemli bir etkendir. LLM yönetici ekipleri ve öğrenci servisleri konaklama konusunda sizi doğru bir şekilde yönlendireceklerdir. Üniversiteler yoğun bir çalışma dönemi geçirecek olan lisansüstü öğrencilere bazı imkanlar sunabiliyor. Bu özel bir daire olabilir veya diğer öğrencilerle paylaşabileceğiniz bir konut olabilir. Ayrıca kabul edildikten sonra, okulun barınma ile ilgili detayları içeren bir bilgi paketi göndermesi gerekir.

Kendinize özel bir yer seçmek istiyorsanız, gideceğiniz şehrin emlak sitelerini gezebilirsiniz. Yine, öğrenci servisleri bu konuda size bir hayli yardımda bulunabilir. Uygun bütçe ve yaşam koşullarında size tavsiyede bulunabilirler.

Yanınıza Ne Almalısınız?

Karşılaşacağınız iklime göre uygun kıyafetleri toplayın. Kuzeyde bir eyalette kış sert geçerken güneyde bu kadar sert geçmeyecektir. Yanınıza uygun bir profesyonel giysi getirmeyi de unutmayın. Herhangi bir elektrikli ekipmanı paketlemeden önce, yeni konumunuzdaki çalışma standardıyla (voltaj, fiş vb.) uyumlu olduğundan emin olun. Çalışmak veya ihtiyacınız olduğunda bakmak için hukuk kitaplarınızı getirmek isteyebilirsiniz, ancak yanınıza aldığınız sayıyı sınırlandırmaya çalışın. Hukuk kütüphanesinde ihtiyaç duyacağınız şeyler muhtemelen bulunacaktır. Araba almak isteyebilirsiniz ama sigortası ve diğer sorumlulukları olabileceği aklınızda olsun. Ayrıca 12 aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, yerel bir ehliyet edinmeniz de gerekebilir.

LLM Öncesinde Kendinize Vakit Ayırın

LLM programına hazırlık yaparken aklınız erken gitmekte olsun. Öncesinde bir süre orada vakit geçirmek LLM programı başlangıcında performansınızı artıracaktır.

Dersler başlamadan kalacak bir ev, daire, yurt vs. bulun ve yerleşin. Yeni hayatınızdaki bütün işlerinizi halledin: Yeni bir telefon numarası alın, bir banka hesabı açtırın, fakültenizi ve kampüsü keşfedin. Dersler başladıktan sonra, bavuldan giyinip, halen bir daire ya da eşya arıyor olmak istemezsiniz herhalde.

***

LLM programına hazırlık yapmak konusunda bir takım bilgiler vermek istedik. Kabul alıp, başvuru sürecini atlatmış LLM adaylarına başarılar dileriz. Daha yolun başındaki adaylar için her türlü desteği vermekten mutluluk duyarız. Daha fazla bilgi için blogumuzu takipte kalabilir veya bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.