Düşük Ortalama LLM Yapmaya Engel Mi?

Düşük Ortalama LLM Yapmaya Engel Mi?

Çokça sorulan düşük not ortalaması konusuna cevap olması için ve “Amerika’da yüksek yapmak için en az 3.0 ortalama lazım.”, “Sen o not ortalaması ile kabul alamazsın kardeşim.” gibi cümlelerin ardını kesmek için bir yazı hazırlamaya karar verdik. Düşük not ortalaması başvurularda ne kadar önemlidir?

Düşük ortalama LLM kabulünü engeller mi?

Temelden başlarsak, LLM başvuruları genel olarak, 5 başlıktan oluşur: Transkript, Niyet Mektubu, Referans Mektubu, İngilizce yeterliliği ve Özgeçmiş. Bu beş materyalden birinde yaşadığınız dezavantajı, başvurunuzun diğer elementleri ile kapatabilirsiniz. Yani düşük not ortalaması size kabul ve burs aşamasında zorluk yaşatacaktır. Bu dezavantajı ise kapatma şansınız olabilir. Anlatalım.

Yüksek not ortalamalarını stresli veya aklı başına sonradan gelen öğrencilerin başarmaları zor olabilir. Fakülteden mezun olmuş meslek hayatına atılmış avukatların da ortalamasını yükseltme şansı olmayacaktır. Ancak öğrencilerin bu düşük puana karşı bir takım adımlar atabileceğini söyleyebiliriz. Örneğin, Çevre Hukuku LLM programına başvuran bir öğrencinin bu uzmanlık alanına özgü derslerde daha yüksek notu olduğu takdirde bir avantaj elde etmiş olabilir. Bazı öğrenciler daha geniş alana sahip hukuk derslerinde iyi olmayabilir. Ancak vergi veya diğer spesifik hukuki derslerde daha iyisini yapabilirler. Bunu başvuru komitesini ikna etmek için başvurunuzda kullanabilirsiniz.

Kabul komitesi, notlardaki zaman içinde olan gelişmeye, diğer etkinliklere katılıma pozitif bakacaklardır. Öğrencilerin hukuk fakültesinde geçimini sağlamak için bir işte çalışıp çalışmaması gibi notları etkileyebilecek diğer faktörler de dikkat çekebilir.

Not ortalamanız, transkriptiniz ile ilgili açıklama yapmak istiyorsanız, bunu niyet mektubunuzda ve tavsiye mektuplarında bahsederek yapabilirsiniz. Niyet mektubu, kabul direktörlerinin karar verirken kullandıkları en önemli materyallerden biridir. Bu sayede başvuru komitesine kendinizi açıklama fırsatı bulabilirsiniz. (Bkz: Niyet mektubu nasıl yazılmalı?)

Düşük not ortalamasına sahip öğrencilerin ilgilendikleri alana özgü ders dışı etkinliklere önem vermeleri başvuruları açısından iyi olacaktır. Mesela, Vergi Hukuku LLM’i ile ilgilenen öğrenciler için vergi kliniği gibi uzmanlığa özgü ders-okul dışı etkinliklere katılmak başvurunuzu güçlendirmenizi sağlar.

Sadede gelecek olursak; düşük ortalama burs ve kabul almaya engel değildir. Ancak hedefe yönelik ve güzel hazırlanılmış bir başvuru yapmak gerekiyor. İyi bir başvuru yapmak, kabul komitelerini etkileyebilir ve sizin LLM programına burslu davet almanızı sağlayabilir.

Kaç not ortalaması bana ne kadar LLM bursu kazandırır?

Net olarak böyle bir skala yok. Üniversitelerin burs politikaları ve başvurunuzun kalitesi size burs kazandırır. Ancak bizim tavsiyemiz not ortalamanızı olabildiğince yükseltmeniz. En az 3.0 ortalama yapmaya çalışın. İlk beşteki üniversiteleri hedefliyorsanız daha da yukarılara çıkmanız gerekiyor.

3.0’ın altındaysanız da üzülmenize gerek yok. Yukarıda bahsettiğimiz gibi not ortalaması başvurunun bir parçasıdır ve bu dezavantajı farklı şekillerde kapatabilirsiniz. Daha önce yaptığımız başvurularda düşük not ortalaması ile güzel burslar ve kabuller aldık. Denendi, onaylandı:

“Danışanımız Bekir Bey’in hikayesine göz atabilirsiniz.”

LLM başvurusunda iş tecrübesi önemli midir?

Özgeçmişte profesyonelliğe geçmiş olmak başvurularda artı yönde bir etken. Özellikle bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız ve bu alana yönelik çalışıyorsanız bu alanın LLM başvurularında avantaj kazandınız diyebiliriz. Ek olarak çalıştığınız yerlerden alacağınız tavsiye mektupları da başvurunuzu güçlendirmenize yardım edebilir.

***

Amerika’da LLM programları hakkında daha fazla bilgi için blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Daha fazlası için anlık iletişim kutusundan bize ulaşabilirsiniz. Amerika’da Hukuk Yüksek Lisansı hakkında profesyonel bilgi almak isterseniz danışmanlarımızın sunduğu tek sefere mahsus ücretsiz 30dk’lik danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı Günler!

 

 

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.