LLM Yapmak İçin 7 Neden

LLM Yapmak İçin 7 Neden

LLM yapmak, bir hukukçu için verilebilecek en zor kararlardan biri olabilir. İşte karar verirken size yardımcı olması için 7 neden:

amerikada hukuk kariyeri

Uluslararası Bir Kariyer Sahibi Olmak

Çoğu hukuk mezunu, Amerika hukuk sistemini öğrenmek, ikinci bir dil olarak İngilizce’de çalışmak ve hukuk İngilizcesini geliştirmek için Amerika’da hukuk yüksek lisansı yapmayı tercih ediyor. Uluslararası hukuk bilgisi, iş dünyasından rakiplerinize göre daha avantajlı durumda olmanızı sağlayabilir. Özellikle belli bir spesifik alanda LLM sahibi olmak sizi daha da ön plana çıkaracaktır. Örneğin Uluslararası Ticaret Hukuku alanında uzmanlaşırsanız, bu alanın aranan yüzü olabilirsiniz. Diğer taraftan hem MBA hem LLM imkanları sunan üniversiteler de kariyerinizi farklı bir yönde ilerletmenizi sağlayabilir.

bir-alanda-uzmanlasmakBir Alanda Uzmanlaşmak

Hukuk lisans eğitimi sırasında verilen dersler genel içerikli dersler olduğu için bir alanda uzmanım demek mümkün değil. Uluslararası Ticaret Hukuku veya Vergi Hukuku gibi alanların özel ilgilisiyseniz, ki artık çoğu avukat artık ilgilendikleri alanda uzmanlaşmayı seçiyor, LLM yapmak tam size göre. Bir-iki yıl sürecek olan (seçeceğiniz yarı zamanlı ya da tam zamanlı LLM türüne göre) LLM programı, seçtğiniz alanda size gerekli beceri ve bilgiyi kazandıracak. Artık kendi alanınızın uzmanı olarak kariyerinize devam edebilir ve müreffeh bir hayat sürebilirsiniz.

amerikada hukuk yüksek lisans

Uzmanlaştığınız Alanı Değiştirmek

Çalıştığınız alan sizi artık memnun etmiyor, farklı bir alan daha çekici geliyor olabilir. Bu noktada bir LLM programı sizi istediğiniz konuma getirebilir. Görece daha kısa zamanda, 1 yıllık bir süreçte, Menkul Kıymetler, Bilişim, Fikri Mülkiyet, Biyoteknoloji, Uzay gibi alanlarda hukuk masterı sahibi olabilirsiniz. Tabi sadece LLM sahibi olmak yetmeyebilir sahada tecrübe edinmek, alanınızda ilerlemek size kalmış.

 

Para Kazanmak Amerikada Hukuk Yüksek Lisansı

Kazandığınız Parayı Artırmak

En iyi üniversitelerden birinden LLM sahibi olmak, kazanç potansiyelinizi önemli ölçüde artıracaktır. Çalıştığınız firmada veya başka yerlerde sizin ön plana çıkmanızı sağlayabilir, daha yüksek bir teklif alabilirsiniz. Eklememiz gerekir ki sadece LLM sahibi olmak doğrudan kazancınıza etki etmeyecektir. Uzmanlık alanınızın, hukuki deneyiminizin, diplomanızın okulunuzun itibarı gibi birçok faktör de bu konuda rol oynayabilir.

 

cv geliştirmek - amerikada hukukCV’nizin Göz Alıcılığını Artırmak

Amerika’daki bir üniversiteden master derecesi almış biri olarak CV hazırlamak kulağa güzel geliyor elbette. Diğer taraftan CV’nizin değerine değer katmak veya düşük not ortalamınız gibi CV’nizdeki açıkları kapatmak istiyorsanız; veyahut tamamen kişisel bir sebeple, hayalini kurduğunuz okulun CV’nizde yer almasını istiyorsanız, LLM yapmayı düşünebilirsiniz.

 

hukuk sınıfı - amerikada hukukAkademik Olarak İlerlemek

Yaptığınız LLM programına bağlı olarak hukuki bir araştırma yapıp bunu yayınlayabilirsiniz. Yaptığınız işte kendinizi geliştirmek veya akademik bir rota takip etmek istiyorsanız LLM programı size göre olabilir. Tabi LLM sahibi olmak doktora ve doktora sonrası araştırmalar için de size bir kapı açacaktır.

 

hukukçu çevrenizi büyütmek - amerikada hukukHukukçu Çevrenizi Genişletmek

LLM programının en çekici yanı ise, oluşturduğu hukukçu çevresi ve potansiyel iş fırsatlarıdır. CV’nizdeki ikinci bir hukuk derecesi sizi iş dünyasında yeni ve farklı imkanlar sağlayacak hukukçularla ve profesörlerle tanıştıracaktır. Amerika’da Hukuk Masterı yapmak sizi dünyanın dört bir yanından hukukçularla tanışmanızı sağlayacaktır. Çoğu hukuk fakültesi LLM programları yabancı öğrenci ağırlıkları olan programlardır. Bu durumda birçok ülkeden insanlarla tanışarak farklı ufuklar da kazanabilirsiniz.

***

LLM başvuru sürecinde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Merak ettikleriniz ve öğrenmek istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için blogumuzu takipte kalın. Sağlıklı günler!

 

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.