Amerika’da Hukuk Yaz Okulları

Amerika’da Hukuk Yaz Okulları

Amerika’da LL.M. yapmayı düşünen pek çok öğrenci karar aşaması ve başvuru sürecinde Amerikan eğitim sistemine uyum sağlayamayacakları endişesini taşıyor.  Bu endişenin temelde iki kaynağı var. Birincisi, İngilizceniz ne kadar iyi olursa olsun İngilizce hukuk eğitimi almak başlangıçta biraz ürkütücü. İkincisi ise, Türkiye’deki hukuk fakültenizde ne kadar başarılı da olsanız, Amerika’da katılacağınız LL.M. eğitimi yeni bir başlangıç ve farklı bir konu. Bu nedenle, bu hafta, hukuk öğrencilerinin bahsettiğimiz endişeleri aşabilmelerine imkân tanıyan bir olanaktan; hukuk yaz okullarından söz edeceğiz. Hukuk yaz okulları uluslararası öğrencilere hukuk İngilizcesi ve Amerikan hukuku konularında eğitim veren programlardır. Bu yazımızda sizler için belirlediğimiz, farklı ihtiyaçlara göre tasarlanmış ABD’nin önde gelen 4 yaz okulu programını inceleyeceğiz.

Eğer LL.M. başvurusu yaptığınız okuldan kabul aldıysanız ve LL.M. sürecinizi maksimum verim ile tamamlamak istiyorsanız listemizin 1. ve 2. sırasını sizler için hazırladık.

1. Georgetown LL.M. Yaz Deneyimi

US News’in 2019 yılı “Amerika’nın En İyi Hukuk Okulları” listesinde 14. sırada yer alan Georgetown Üniversitesi, Amerika’nın başkenti Washington D.C.’de yer alır. Georgetown LL.M. yaz okulu yalnızca Georgetown’dan kabul almış uluslararası LL.M. öğrencileri içindir ve özellikle baro sınavlarına girmeyi planlayan öğrenciler için dizayn edilmiştir. Bu sayede öğrenciler bazı zorunlu derslerini yazın tamamlayabilir ve LL.M. sürecini daha rahat geçirebilirler.

Georgetown Üniversitesi’nin yazın sunduğu dersler şu şekildedir:

 1. Bölüm
 • Fundations of American Law, 2 kredi (9-27 Temmuz 2018)

ç.çç2. Bölüm

 • Professional Responsibility Law in the United States, 2 kredi (30 Temmuz – 17 Ağustos 2018)
 • US Legal Research Analysis and Writing, 2 kredi (30 Temmuz – 17 Ağustos 2018)

Programa katılan öğrencilerin 1. bölümde yer alan dersi alması zorunluyken 2. bölümde yer alan derslerden yalnızca birini seçebilirler. Öğrenciler toplamda 4 kredi kazanarak LL.M. sürecinde ders yüklerini hafifletebilirler.

Program Ücreti ve Konaklama Olanakları

Program ücreti alacağınız 4 kredi için $5,000 iken yalnızca yaz okulunun birinci kısmında, 9-27 Temmuz 2018 tarihleri sırasında $1,650-$1,750 karşılığında kampüste yaşayabilirsiniz.

Başvuru tarihi

Georgetown yaz okuluna 1 Temmuz 2018 tarihine kadar buraya tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. 

2. Minnesota Üniversitesi LEAD Programı

Eğer İngilizcenize dair endişeleriniz oldukça fazlaysa US News’in 2019 yılı “Amerika’nın En İyi Hukuk Okulları” listesinde 20. sırada yer alan Minnesota Üniversitesi’nin önerdiği LEAD programı tam size göre. LEAD, yalnızca Minnesota Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden kabul almış uluslararası LL.M. öğrencilerine 16 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında verilen yoğun ve kotası 16 kişi ile sınırlı bir programdır. Profesyonel İngilizce hocaları ve hukuk hocalarının ortaklığında gerçekleştirilen yaz okulunun İngilizce ve hukuk açısından iki ayrı misyonu bulunmaktadır. Profesyonel İngilizce hocaları hukuki metinler yoluyla konuşma, yazma, dinleme ve okuma gibi alışkanlıklarınızı geliştirirken hukuk hocaları geliştirdiğiniz İngilizcenizi hukuk olaylarına ve derslerinize uygulamanızı sağlar.

Program Ücreti ve Konaklama Olanakları

Minnesota Üniversitesi LEAD programına katılım ücreti $3000 iken konaklama için başvurabileceğiniz yurt imkanı da mevcuttur.  

Başvuru tarihi

Minnesota Üniversitesi’nin LEAD programına 1 Nisan – 15 Temmuz arasında başvurabilirsiniz. Program ve başvuru hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Eğer hukuk lisans eğitiminize hala devam ediyor veya LL.M. programına katılmayı şu an için düşünmüyorsanız Georgetown veya Minnesota gibi üniversiteler yalnızca kendilerine kayıt yaptıran LL.M. öğrencilerini programlarına kabul ettikleri için bu okullara başvuramazsınız. Bu yüzden, listemizin 3. ve 4. Sırasını hala hukuk lisans eğitimine devam eden veya LL.M. yapmayı şu an için düşünmeyen öğrencilerimize ayırdık.  

3. Ohio Devlet Üniversitesi Moritz Hukuk Fakültesi – American Law and Language Program (ALLP)

US News’in 2019 yılı “Amerika’nın En İyi Hukuk Okulları” listesinde 32. sırada yer alan Ohio Devlet Üniversitesi Moritz Hukuk Fakültesi’nin hukuk yaz okulu programı 4 bölüme ayrılır:

 • Hukuki İngilizce ve Amerikan Hukuk Okulları Kültürüne Giriş
 • Amerikan Hukuku ve Hukuki Düzeni
 • Amerikan Tüzel Hukuku ve Uluslararası Ticaret Hukuku
 • Uygulamalı Avukatlık Becerilerinin Geliştirilmesi

Moritz Hukuk Fakültesi ALLP programı Amerikan Hukukun farklı alanlarını 3 hafta gibi kısa bir sürede tanımanızı sağlayan genel bir programdır.

Başvuru Şartları
 • Vize – LL.M. öğrencileri edindikleri I-20 öğrenci vizeleri ile programa katılabilme hakkına sahipken LL.M. yapmayı düşünmeyen veya hukuk lisans eğitimine devam eden öğrenciler Ohio Devlet Üniversitesi’nin gönderebileceği davet mektubu ile B-1/B-2 vize başvurusunda bulunabilirler.
 • İngilizce Yeterliliği – İnternet-based TOEFL sınavından minumum 80 veya IELTS’ten minimum 6.5 puan almış olmak dil yeterliliği için gereken koşullardandır. Eğer, öğrenci bu sınavlara girmek istemezse yetkili biri ile Skype üzerinden görüşme yapıp bu koşullardan muaf olma şansı da yakalayabilir.
Başvuru Tarihleri, Program Ücreti ve Konaklama

Program 24 Temmuz – 10 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşir ve 20 Temmuz 2018 son başvuru tarihidir. 3 hafta sürecek bu programa katılım ücreti ise $2,100’dır.

Ohio Devlet Üniversitesi ALLP programına katılacak öğrenciler için kalacak yer olanağı sunmasa da anlaşmalı olduğu ve kampüse yakın Fairfield Inn and Suites’te indirimli şekilde konaklayabilirsiniz.

4. Fordham Üniversitesi Yaz Enstitüsü

US News’in 2019 yılı “Amerika’nın En İyi Hukuk Okulları” listesinde 37. Sırada yer alan Fordham Üniversitesi New York’ta bulunur ve hukuk lisans eğitimini henüz bitirmemiş, LL.M. programına katılmayı düşünmeyen veya kariyerini herhangi bir hukuk alanında sürdüren okuyucularımızın Amerikan hukuk sitemini yakından tanıyabileceği ve Hukuki İngilizce eğitimi alabileceği en iyi okullardan birisidir. Üniversitesinin yaz programı çekirdek dersler ve hukuki İngilizce olmak üzerine ikiye ayrılır. Çekirdek programda Constitutional Law, Bankruptcy Law gibi temel hukuk dersleri yer alırken hukuki İngilizce programında seminerler, hukuk araştırmaları ve dava dosyalarının incelenmesi gibi İngilizce hukuk pratiği yapabileceğiniz aktiviteler yer alır.

Başvuru Şartları

Diğer pek çok okulun aksine Fordham Üniversitesi yaz okulu için herhangi bir akademik veya dil yeterlilik şartı koşmaz.

Başvuru Tarihleri, Program Ücreti ve Konaklama

2 – 20 Temmuz 2018 tarihlerini kapsayan program için son başvuru tarihi 15 Haziran 2018’dir. Bununla birlikte Fordham Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı yaz okulunun fiyatları tercih ettiğiniz/etmediğiniz konaklama seçeneğine göre 3’e ayrılır:

 • Kalacak yer hariç program ücreti: $2,750
 • Program + program süresince konaklayabileceğiniz 2 kişilik oda ücreti: $4,750
 • Program + program süresince konaklayabileceğiniz tek kişilik oda ücreti: $5,750

Fordham Üniversitesi Yaz Enstitüsü hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.