LLM Başvuru Basamakları

LLM Başvuru Basamakları

Merhaba Amerika’da Hukuk takipçileri, “Amerika-Hukuk-Yüksek Lisans” üçlemesi ne kadar ilgi çekici geliyor, değil mi? Bunu başarabilmek için bir hukuk fakültesinden kabul almak gerekiyor. Kabul almak için başvurmak gerekiyor haliyle. “LLM başvurusu nasıl yapılır?”, “LLM başvuru aşamaları nedir?” “Amerika’da hukuk yüksek lisansı başvurusu nasıl yapılır?” gibi soruların cevabı olan bir yazı hazırladık. İyi okumalar.

1. Araştırma

Sizin için önemli olan Yüksek Lisans alanını, LLM programı türünü, üniversiteyi, eyaleti araştırın. LLM programınıza karar verdiyseniz, hangi üniversitelere başvuracağınıza ve hangi şehir veya eyaletlerde yaşamak istediğinize karar verin. Örneğin; bazı şehirlerde yaşam masrafları çok yüksekken bazı eyaletlerde çok daha ucuz olabilmektedir. Bu gibi kriterlere göre başvurmak istediğiniz LLM programlarını belirleyin.

2. LSAC

Önemli olan araştırma basamağını geçtikten sonra LLM başvuru sürecinde sırada, İngilizce ve gerekli belgeler basamakları var. Burada LSAC ile tanışmanız gerekiyor. LSAC, eğitimine hukuk alanında devam etmek isteyen adayları ve Amerika’daki 200 civarı okulu bir araya getiren ve kar amacı gütmeyen bir platformdur.

Hukuk fakültelerine yüksek lisans başvuruları LSAC üzerinden yapılıyor. LSAC başvurduğunuz her okul için not dökümü, referans mektupları ve TOEFL puanın yer aldığı “Law School Report” adında bir rapor oluşturur. Bu raporun ücreti başvuracağınız her okul için $30.00’dır. Ayrıca LSAC sayesinde başvurmak istediğiniz okulları listeleyebilir, araştırıp inceleyebilir, gerekli belgeleri ve başvuru son tarihlerini takip edebilirsiniz.

LSAC yazımız için buraya; LSAC’ın kendi sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.

3. LLM CAS (Credential Assembly Service)

LSAC platformunun sunduğu CAS sayesinde ücretsiz ve ücretli servislerden faydalanabilirsiniz. Ancak, aşağıda listelenen hizmetlerden ücret alınmamaktadır:

  • Transkriptlerinizi, tavsiye mektuplarınızı, İngilizce yeterlilik sınav puanlarınızı LSAC’a işleme konması için tek seferlik yükleyebilmeniz
  • Hukuk fakültelerini ve LLM programlarını aramak, kaydetmek için bir hesap oluşturulmanız
  • Hukuk fakültelerinin sizi bulmak için kullanabileceği bir CRS (Candidate Referral Service) profili oluşturmanız.

Ücretsiz olan CRS (Candidate Referral Service) sayesinde hukuk fakülteleri sizi bulabilir. Okullarına başvurmanız için size teklifte bulunabilir.

DAS (Document Assembly Service) başvuru yaparken belgelerinizi üniversitelere göndermenizi sağlayan ve satın almanız gereken bir servistir. DAS not dökümünüzü, referans mektuplarınızı ve TOEFL skorunuzu LSAC’a yüklemenizi; başvuru yapacağınız okullara bu platform ile yönlendirmenizi sağlar ve ücreti $85.00’dır.

4. Gerekli Belgeler

LLM başvuru sürecinde hazırlarken bolca vakitgeçireceğiniz belgelerde sıra. Akademik belgelerin (Transkriptler, Diplomalar ve ders içerikleri gibi ekler) onaylı İngilizce tercümeleri, İngilizce yeterlilik belgeleri ve üniversiteden üniversiteye değişebilen gerekli belgeleri tamamlamalısınız. Bunları yukarıda anlattığımız LSAC DAS üzerinden yapmanız gerekmektedir. Diğer yandan üniversitelerin kendi sitelerinden de gerekli bilgilerin ne olduğuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5. Hukuk Fakültesi Denkliği

Amerika ile Türkiye arasında hukuk fakültesi denkliği konusunda bir sıkıntı yaşanmamakta. Türkiye’den herhangi bir hukuk fakültesinden mezun olmanız ile kazandığınız Hukuk Lisans Diploması (Bachelor of Laws), Amerika’da hukuk yüksek lisansı yapmanız için yeterli olmaktadır. Ancak bu denkliği LSAC üzerinden onaylatmanız gerekmektedir.

LSAC’ın sunduğu ücretli bir servis olan ITAES (International Transcript Authentication and Evaluation Service), hukuk eğitimini ABD dışında tamamlayan adayların LLM programına başvurmadan önce yararlanması gereken bir servistir. ITAES ABD dışında bir ülkeden alınan hukuk diplomasının ve not dökümünün denkliğinin olup olmadığını denetler ve ücreti $135.00’dır.

6. Başvuru Tarihlerinin Takibi

Hukuk yüksek lisansı başvuru hazırlığı ve başvuru aşaması düşündüğünüzden uzun sürebilir. Gereken belgeleri tamamlamanız tahmin ettiğinizden daha uzun bir süre alabilir, bu ihtimali aklınızdan çıkarmayın. Referans mektuplarını almak, niyet mektubu yazmak başvurunun ciddi basamaklarıdır ve son birkaç günde tamamlanması pek mümkün değildir. Bu yüzden planlı bir başvuru yapmalı ve zamanlamanızı iyi kontrol etmelisiniz.

7. İngilizce Yeterliliği

Amerika’da hukuk yüksek lisansı yapmak istiyorsanız, İngilizce konuşma becerilerinizi kanıtlamanız gerekir. Türkiye’den gelen adaylardan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullar TOEFL sonuçları veya IELTS sonuçları sunmalarını talep etmektedirler. Gerekli minimum puanlar okuldan okula değişebilir. Ancak genel anlamda adayların İngilizcede yüksek düzeyde yeterlilik kazanmış olmaları bekleniyor. Talep edilen puanlar genelde TOEFL’da, internet sınavı için 100, kâğıt bazlı sınav için 600’dür. IELTS’de 7 civarıdır. Fakat okuldan okula değişiklik gösterebilir.

***

Bütün bunların ardından gitmek istediğiniz programlara LSAC üzerinden başvurup gerekli ödemeleri tamamladınız. Şimdi sırtınızı arkaya yaslayıp başvurduğunuz okullardan gelecek cevapları bekleyebilirsiniz. Amerika Hukuk Yüksek Lisans macerasında bol şanslar diliyoruz.

LLM başvurusu yaparken takip edilmesi gereken basamakları anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılanlar için hemen, anlık iletişim kutusundan, bize ulaşabilirsiniz. Amerika’da LLM programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz tek sefere mahsus 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı Günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.