University of California Berkeley Hukuk Fakültesi

University of California Berkeley Hukuk Fakültesi

Bu yazımızda tanıtacağımız okul US News en iyi hukuk fakülteleri listesinin 9. sırada yer alıyor: University of California Berkeley Hukuk Fakültesi. Dünyanın önde gelen hukuk fakültelerinden birine sahip olan Berkeley’in Silikon Vadisi’nin hemen kuzeyinde San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki konumu, dünyanın en hareketli bölgelerinden birinde eşsiz bir hukuk eğitimi imkanı sunuyor.

Berkeley Hukuk

Berkeley Hukuk’un Birleşik devletlerin önde gelen okullarından biri olduğunu söylemiştik. Kadrosu ileri düzey, seçkin, alanlarının en iyi profesörlerinden oluşuyor. Tabi okulun kalitesi sadece kadrosundan ibaret değil. Berkeley Hukuk’un Fikri Mülkiyet programı türünün ilk örneğidir ve on yıldan uzun bir süredir Birleşik Devletler’de tanınmaktadır. Aynı zamanda ABD’nin ilk Çevre Hukuku programını yaratan Yeşil Hareketi’nin de öncüleri. İş Hukuku, Uluslararası Hukuk programları ve araştırma merkezleri de dünyanın en iyileri arasında gösterilebilir.

Berkeley Hukuk Fakültesi’nde LLM

Berkeley Law LLM (Master of Laws), avukatları küresel iş dünyasına hazırlamak için tasarlanmış bir derecedir. Müfredatları, bireysel isteklere göre kişiselleştirmeye izin verirken ABD yasalarının temelleri üzerine güçlü bir eğitim verir. Berkeley Hukuk adaylara 4 farklı LLM olanağı sunuyor.

 • Traditional LLM — dokuz aylık, kampüste akademik eğitim
 • Professional LLM — ardışık iki yaz, kampüste alınan bir eğitim
 • Hybrid LLM — hem kampüste hem online eğitim içeren bir eğitim
 • Tezli LLM — dokuz aylık, kampüste akademik eğitim

 

Takvimlerini buradan inceleyebilirsiniz. Programları aşağıda kısaca açıklayacağız.

Traditional LLM

Geleneksel LLM, ağustostan mayısa kadar süren, dokuz aylık iki dönemden oluşan klasik LLM eğitimidir. Her öğrenci zorunlu olan ABD Hukukunun Temelleri ile Hukuki Araştırma ve Yazma derslerini tamamlayıp, ardından müfredattaki derslerden seçim yaparak çalışmalarını özelleştirebilir. Dönemde üç ya da 4 ders alan öğrenciler, LLM’lerini bir alanda uzmanlaşıp sertifika almak için veya baro sınavları gerekliliklerini yerine getirmek için farklı farklı şekillendirebilirler. Geleneksel LLM öğrencileri JD öğrencileri ile beraber dersleri almaktalar. Diğer yandan Berkeley’de öğrenciler hukuk merkezleri, klinikler, dergiler, saha görevleri gibi çeşitli imkanlarlardan da faydalanacaklardır.

Professional LLM

Berkeley Hukuk’un Profesyonel LLM programı art arda iki yaz dönemi boyunca sunuluyor. Öğrenciler, ABD Hukuku’nun Temelleri ile Hukuki Araştırma ve Yazma zorunlu derslerini tamamlar ve ardından Berkeley Hukuk’un sunduğu zengin müfredattan seçtikleri diğer derslerle LLM programlarını özelleştirebilirler. Profesyonel LLM programındaki dersler, üç haftalık yoğun bir program halinde verilir. Yoğun format nedeniyle, her üç haftada bir veya iki dersi tamamlanır. Öğrenciler, Uzmanlık Sertifikaları kazanmak veya California Baro Sınavına katılmak için gerekenleri yerine getirmek için çalışmalarına şekillendirebilirler. Yaz dönemi olduğu için sadece diğer LLM öğrencileriyle ders alırlar.

Hybrid LLM

LLM hibrid seçeneği, Berkeley’i yalnızca bir yaz ziyaretiyle LLM derecesi tamamlama imkanı sunuyor. Bir kısmı Berkeley’de bir kısmı online olan bu formatta, öğrenciler bahar döneminde (Ocak-Mayıs) iki dersini online olarak tamamlarlar: ABD Hukuku ve Fikri Mülkiyetin Temelleri. Daha sonra Berkeley’e bir yaz dönemi (Mayıs-Ağustos) için gelir ve seçtikleri dersleri alırlar. Tekrar online olarak güz döneminde (Eylül – Aralık arası) derslerini bitirip bir capstone yazma projesi ile LLM programını tamamlarlar. Hibrit LLM, işten ve kişisel gereksinimlerden dolayı dokuz aylık bir eğitim arası veremeyenler için güzel bir seçenektir. Öğrenciler, Uzmanlık Sertifikaları kazanmak veya California Baro Sınavına katılmak için gerekenleri yerine getirmek için çalışmalarına şekillendirebilirler. Eğitim sırasında diğer yaz LLM öğrencileriyle ders alırlar.

Tezli LLM

Berkeley Hukuk Tezli LLM programı, Ağustos-Mayıs ayları arasında standart bir akademik yılda gerçekleşir. Programın bir parçası olarak, tez öğrencileri tezlerinde çalıştıkları konuları temsil eden sekiz dersi tamamlarlar. Adaylar, ABD Hukukunun Temelleri, Hukuki Araştırma ve Yazma derslerini tamamladıktan sonra kalan kredilerle, hukuk fakültesinin sunduğu dersler arasından seçim yapmaktadırlar (derslerin öğrencinin tez danışmanı tarafından onaylanması gerekiyor). Adaylar diğer programlarda olduğu gibi, Uzmanlık Sertifikaları kazanmak veya California Baro Sınavına katılmak için gerekenleri yerine getirmek için çalışmalarına şekillendirebilirler. Tezli LLM derecesi, zamanın önemli bir bölümünü görevli bir öğretim üyesi tarafından denetlenen bir tez üstünde araştırma yapıp yazmak isteyen adaylar için tasarlanmıştır. Akademik bir kariyer ya da devlet kariyeri düşünenler, ilgilendiği bir konuyu derinlemesine araştırmak ve bir öğretim üyesi ile yakın çalışmak isteyenler için uygundur.

Berkeley Hukuk’ta LLM Öğrenci Sayıları
 • Traditional LLM — 240
 • Professional LLM — 200
 • Hybrid LLM — 40
 • Tezli LLM — 5

 

Başvuru Bilgiler ve Gerekli Belgeler:

Başvuru son tarihleri; 2019 hibrit seçeneği için 15 Kasım 2018, 2019-20 geleneksel, profesyonel veya tez çalışması için 10 Ocak 2019. Programların ücretleri ise 58-60.000 dolar civarı. Gerekli belgeler ise şunlar;

 • $80 başvuru ücreti
 • Başvuru formu
 • Lisans not dökümü
 • 2 tavsiye mektubu
 • Öz geçmiş
 • Niyet Mektubu
 • Dil Yeterlilik Belgesi (TOEFL minimum 100, IELTS minimum 7)

 

Burs İmkanları

 • Matching Consideration Scholarship Program

Adayların, akademik olarak hak ettiği düşünüldüğü takdirde verilen burslardır. Bursun verilip verilmeyeceğine LLM kabul komitesi karar verir. LLM programına kabul edildikten sonra başvuru olmaksızın burs bilgilendirmesi adaylara iletilmektedir. Bir sonraki dönem bursun devam etmesi için önceki dönemde derslerden başarılı olma şartı aranmaktadır.

 • ADP Bursu: Üstün Akademik Sertifikalara Sahip Öğrencilere Tam Öğrenim Bursu

Üstün akademik referanslara sahip öğrencilere verilen bir burstur. Fonu kısıtlı olduğu için her yıl iki adaya verilmektedir. Tamamen akademik başarıyla değerlendirilmektedir. Herhangi bir başvurusu olmayıp email aracılığıyla burs ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Tüm öğrenim ücreti karşılanırken yaşam giderleri öğrenciye aittir. Bursun devamı için başarı şartı yine bu bursta da geçerli.

 • Sosyal Adalet Bursu: Sosyal Adalete İlgi Gösteren Öğrencilere 25.000 Dolarlık Burs

Sosyal Adalet ve Kamu Politikaları alanında LLM yapmak isteyen öğrencilere yönelik bir burstur. Bu burstan da yine 2 öğrenci faydalanabilmektedir. Akademik başarıyla değerlendirilmesi yapılan bu burs için, Public Interest and Social Justice sertifika programının gerekliliklerini yerine getirmeniz yeterli. Diğer burslarda olduğu gibi bu bursta da başvuru yapılmazken yine başarı şartı aranmaktadır.

 • Diğer Burs Kaynakları:

Berkeley Hukuk LLM programı için inceleyebileceğiniz sayfalar:

Berkeley International Office Financial Aid page

Berkeley Financial Aid Office – International Students

EduPass – Financial Aid Information for International Students

Foreignborn.com

Bu haftaki tanıtım yazımızda geçen hafta olduğu gibi California’dan bir üniversite tanıttık. Devamı için blogumuzu takipte kalın. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. LLM başvurularınızda yanınızda olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sağlıklı günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.