Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Merhaba, bu hafta sizlere LLM programını tanıtmak için seçtiğimiz hukuk fakültesi U.S News and World Report’un 2019 yılı için hazırladığı en iyi hukuk fakülteleri listesinde 8. sırada yer alan Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Üniversite, Michigan eyaletinin üç büyük şehrinden biri olan Ann Arbor’da yer alıyor. Michigan Eyaleti ise Birleşik Devletler’in kuzeyinde, ortabatı kesimde yer alıyor ve ABD’nin en kalabalık sekizinci eyaleti.

Üniversite Ann Arbor’la iç içe, fakülteleri ve yurtları çoğu imkana oldukça yakın durumda. Şehrin merkezine birkaç blok uzaklıkta olması da bunun göstergesi denebilir. Detroit’e bir saat, Chicago ve Toronto’ya birkaç saat mesafedeki Ann Arbor 110 binlik nüfusu ile, doğal güzellikleri ile, çeşitli sosyal imkanları ile öğrencilere uygun bir şehir.

michigan üniversitesi kampüsü-amerikada hukuk yüksek lisansı

Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi LLM Programı

125 yıldan daha uzun bir süredir LLM eğitimi veren Michigan Hukuk Fakültesinde, Hukuk Yüksek Lisansı (LLM), Uluslararası Vergi Hukuku Yüksek Lisansı (International Tax LLM) ve Hukuk Doktorası (SJD) programlarının yanında, ilk olarak 2019 yazında sunulacak yeni ve yoğun bir Gelişmiş Şirket Hukuku Yüksek Lisansı (Master of Advanced Corporation Law, MACL) öğrencilerini bekliyor. Lisansüstü programları, ileri düzeyde hukuki araştırma yapmak, karşılaştırmalı hukuk çalışmaları yapmak, Amerika Birleşik Devletleri hukuk sistemini daha iyi anlamak isteyen yurtdışında eğitim almış avukatlara yönelik olması Michigan Hukuku daha cazip hale getiriyor.

930 JD öğrencisinin yanında 40 kadar LLM öğrencisi ve 8 de SJD öğrencisi bulunmakta. Dünya çapında ise 22000 civarı Michigan Hukuk mezunu olması da Michigan’ın ne kadar cazip bir okul olduğunu gösteriyor.

Genel LLM

Genel LLM programı ders ve seminerlerden oluşmaktadır ve öğrencilerden seçtikleri bir konuda fakülte gözetimi altında bir araştırma makalesi hazırlamaları istenmektedir. Ayrıca öğrenciler, birden fazla araştırma makalesi yapmayı da seçebilirler. LLM derecesi, iki dönem (sekiz aylık), en az 24 kredi ve minimum 2.7 (“B-”) ortalama ile verilmekte.

Michigan LLM öğrencileri, Hukuk Fakültesinin tüm derslerinden ve üniversitenin diğer bölümlerindeki lisansüstü programlarından (6 krediye kadar) seçim yapma özgürlüğüne sahiptir.

Uluslararsı Vergi Hukuku LLM Programı

Uluslararası Vergi LLM programı, ABD ve uluslararası vergi hukuku alanında çalışmak isteyen 10 seçkin profesyonel ve akademisyen için hazırlanmış.

Program Reuven S. Avi-Yonah tarafından yönetilmektedir ve Hukuk Fakültesi’nden dört profesör ve iki deneyimli akademisyen tarafından verilmektedir; temel vergi, kurumlar vergisi, ortaklık vergisi, uluslararası vergi, emlak vergisi, vergi anlaşmaları dahil çeşitli dersler sunmaktadır.

Michigan’daki Vergi LLM programı, öğretim üyelerinden ve çalışanlardan maksimum bireysel ilgiyi sağlamak ve farklı ilgi alanlarına sahip diğer öğrencilerle etkileşime girme fırsatlarını arttırmak amacıyla kasten küçük tutulmakta.

Uluslararası Vergi LLM derecesi, iki dönem (sekiz aylık), en az 24 kredi ve minimum 2.7 (“B-”) ortalama ile verilmekte.

Genel LLM ve Uluslararsı Vergi Hukuku LLM Programı için Gerekenler
 • Son başvuru tarihi: 31 Ocak
 • Başvuru formu
 • En az bir essay
 • En az iki tavsiye mektubu
 • Tüm transkriptler
 • Geçerli TOEFL puanları (toplamda en az 98 internet tabanlı veya 100 iBT) veya geçerli IELTS puanları (toplamda en az 7.0)
 • $75 başvuru ücreti

Gelişmiş Şirket Hukuku Yüksek Lisansı (MACL)

Gelişmiş Şirketler Hukuku alanında yüksek lisans, hukukçuların kariyerlerini ilerletmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Uluslararası karşılaştırmalı bir bakış açısı kazanmak, ABD şirket ve menkul kıymetler hukuku alanında uzmanlaşmak isteyen avukatlar için tasarlanmış türünün ilk programıdır. Yoğun, titiz, mayıstan ağustosa tek yazlık bir deneyimdir.

Fakülte uzmanları tarafından verilen MACL, 20 kredi zorunlu ve seçmeli ders, bir makale ve bir atölye çalışması içermektedir. Öğrenciler 12 haftada yüksek lisans derecesi alırlar.

Adayların avukatlık yapması veya Amerika Birleşik Devletleri’nden veya yurtdışından bir uygulama düzeyinde hukuk derecesi olması gerekir.

MACL Programına Başvuru Şartları
 • Son başvuru tarihi: 28 Aralık
 • Doldurulmuş MACL başvuru formu
 • Bir niyet mektubu
 • En az iki tavsiye mektubu
 • Transkriptler
 • Geçerli TOEFL puanları (toplamda en az 98 internet tabanlı veya 100 iBT) veya geçerli IELTS puanları (toplamda en az 7.0)
 • 75 $ başvuru ücreti

Program Ücreti

Hukuk Fakültesi LL.M. programı ücreti $60,468; MACL programı ücreti $30,234 olarak belirlenmiş.

Burs Olanakları

Hak kazanabileceğiniz dört tür mali yardım bulunmakta: Liyakat temelli burslar, ihtiyaç temelli burslar ve rakip burslar.

 • Kabul edilen öğrenciler liyakate dayalı burslar için otomatik olarak değerlendirilir ve ayrı bir başvuru gerekmez.
 • İhtiyaç esaslı burslara dair kararlar Mali Yardım Ofisi tarafından verilmektedir.
 • Liyakate dayalı burs veya ihtiyaca dayalı burs sunulmadığı durumlarda, Mali Yardım Ofisi zaman zaman diğer okullardan finansal yardım teklifleri alabilir.

***

Bu yazımızda Amerika’nın önemli üniversitelerinden Michigan Üniversitesi’ni tanıttık. Üniversitenin LL.M. programı için daha ayrıntılı bilgiye üniversitenin sayfasından ulaşabilirsiniz. Amerika’da LL.M. programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı Günler!

 

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.