Uluslararası Kamu Hukuku İçin En İyi 5 LLM Programı

Uluslararası Kamu Hukuku İçin En İyi 5 LLM Programı

Public International Law yani Uluslararası Kamu Hukuku LLM programı yapmak, bu alanın oldukça geniş olduğu gerçeğini göz önüne alırsanız, oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Uluslararası Kamu Hukuku ulusların arasındaki ilişkileri ve ortaya çıkan çatışmaları ele almaktadır. Genel bir iş tanımı yapacak olursak; iklim değişikliği, insan hakları sorunları ve savaşlar gibi sınırları aşan meseleleri ve yasaları içerir. Ayrıca avukatlar sadece uluslararası yasaları değil aynı zamanda ilgili ülkelerin yasalarını da anlamaları gerekir.

Küreselleşme çağında uluslararası ve karşılaştırmalı hukuk (özellikle savaşlar ve insani felaketler, insan hakları savunucularının ihtiyacını bir araya getirdiği için) giderek daha önemli hale gelmiştir. Avrupa göç krizi ve Brexit gibi jeopolitik manzarayı etkileyen konular nedeniyle, uluslararası hukuk alanında uzmanlaşma fikri yeniden populerleşmeye başladı. Bunları göz önüne alan LLM programları, avukatların en çok ihtiyaç duydukları, insan hakları hukukundan yargı alanlarına, Brexit etkilerinden ve ABD’deki korumacı politikalara kadar farklı alanları yakından inceleyebilmekteler.

Genel anlamda uluslararası kamu hukukundan bahsettikten sonra isterseniz, Amerika’nın Uluslararası Kamu Hukuku LLM programlarından en iyi 5’ini sıralayalım:

1. Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Columbia LLM öğrencileri, çevre hukuku, insan hakları hukuku ve uluslararası hukukun yanı sıra Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumlar da dahil olmak üzere uluslararası kamu hukukunun pek çok yönünü inceleme fırsatına sahiptir. Okul, Lori Damrosch gibi uluslararası hukuk alanında tanınmış akademisyenlerle çalışmaktadır ve İnsan Hakları Enstitüsü dahil olmak üzere birçok ilgili araştırma merkezine sahiptir. Columbia tanıtım yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

2. New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Uluslararası kamu hukuku meraklıları için NYU, Uluslararası Hukuk Çalışmaları ve Çevre ve Enerji Hukuku gibi konuları kapsayan çeşitli LLM programlarına ev sahipliği yapmaktadır. NYU ayrıca, programların müfredatlarını güncel araştırmalarla birleştiren Uluslararası Hukuk ve Adalet Enstitüsü gibi çeşitli ilgili merkezlere de ev sahipliği yapmaktadır. LLM öğrencileri ayrıca Küresel Adalet Kliniği ve Birleşmiş Milletler Diplomasi Kliniği gibi çeşitli kliniklerde yer alma fırsatlarına sahiptir. NYU tanıtım yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

3. Georgetown University Law Center

Georgetown’un Washington DC konumu, birçok uluslararası kuruluşun yanı sıra ABD’nin önemli karar verici mercilerine de oldukça yakın. Uluslararası Hukuk Çalışmaları LLM programı sunmasının yanı sıra, okul aynı zamanda Graduate Institute Geneva ile ortaklaşa yürüttüğü Küresel Sağlık Hukuku ve Uluslararası Kuruluşlar LLM’i de sunmaktadır.

4. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi

US News tarafından yapılan hukuk fakülteleri sıralamalarında en yüksek sıralarda bulunan Harvard uluslararası hukuk için de yine yüksek sıralarda yer alıyor. Harvard Hukuk Fakültesi, ilgili araştırma merkezleri ve programları aracılığıyla bir dizi uluslararası kamu hukuku araştırmaları yapmakta. Harvard LLM öğrencileri uluslararası kamu hukuku dersleri ile kendilerini geliştirme imkanına da sahipler. Harvard tanıtım yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

5. Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Okul Uluslararası Kamu Hukuku alanında LLM sunmamakla birlikte, temel LLM programı, Uluslararası Kamu Hukuku alanının birçok yönünü kapsamaktadır. Yale Hukuk’un Harold Koh ve Oona Hathaway gibi öğretim üyelerinin birçoğu, uluslararası kamu hukuku alanında ağırlıkları olan akademisyenlerdir. Yale tanıtım yazısını buradan inceleyebilirsiniz.

Uluslararası Kamu Hukuku alanında kariyerine devam etmek isteyen LLM adayları için en iyi 5 üniversiteyi sıraladık. Bu geniş hukuk dalında uzmanlaşmak isteyenlere başarılar diliyoruz. Tecrübeli danışmanlarımızdan daha aytıntılı bilgi talep edebilmeniz için size 30 dakikalık bir sefere mahsus ücretsiz Skype görüşmesi hizmeti sunuyoruz. Sağlıklı günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.