Neden LLM Yapmalıyım?

neden-llm-yapmaliyim

Kimi hukuk mezunu, fakülteyi bitirdikten sonra tekrar okula gitmek, sınavlara girmek, uzun saatler ders çalışmak istemeyebilir. Doğrudan işe atılmak, yasaları uygulamak, avukatlık veya hukuk danışmanlığı yapmak, para kazanmak istiyor olabilirler. Bazıları da hukuk bilgisini daha da ilerletmek, bir konuda derinleşmek isteyebilirler. Kimisi de CV geliştirmek istiyor olabilir. Öncelikle kendinizin nerede olduğunu kesinleştirin. Neden LLM yapmalıyım, LLM yapmak bana ne katabilir ya da ben bunu neden istiyorum, diye kendinize sorun ve gerçekçi bir cevap verin.

Öte yandan LLM, hukuk dünyası dışında bilinen bir alan değil ancak hukuk alanındaki insanların LLM yapmak için birçok neden var.

Neden LLM Yapmalıyım?

Geleceğiniz hakkında net bir fikre sahipseniz LLM yapmak sizin için çok faydalı olabilir. Örnek vermek gerekirse avukat çevrelerinde hukuk yüksek lisansı sahibi olmak çok daha iyi bir izlenim bırakmakta. Tabi bu konuda kesin bir kural yok ancak iş başvurularında elinizi oldukça güçlendirecektir.

Amerika’da bir kariyer hedefliyorsanız veya hükümetler arası kurumlarda ya da uluslararası STK’larda çalışmak istiyorsanız ya master yapmak zorundasınız ya da master yapmış olmanız tercih edilmeniz için önemli bir faktör. Bir de şunu ekleyelim, son yıllarda avukatlar ve avukat adayları arasında İnsan Hakları Hukuku ve Uluslararası Hukuk masterı yapma konusunda bir eğilim var.

Belli Bir Alanda Uzman Olmak

Hukuk öğrencilerinin ya da hukukçuların LLM yapmak istemesinin ana nedenlerinden biri, uzmanlık bilgisini güçlendirmek istemeleridir. LLM uzmanlıklarının listesinin genişliği oldukça şaşırtıcıdır. Adaylar sağlık hukuku, çevre hukuku ya da iflas hukuku gibi alanlarda bir LLM programı tamamlayabilirler. Daha da spesifik düşünürsek denizcilik hukukunda, moda hukukunda ya da oyun hukuku da seçenekler arasında. Vergi Hukuku LLM programları da çok popüler ve yaygın programlardır; ki en eski ve en saygın LLM programlarından bazıları vergi hukukuna odaklanmıştır.

Ticari alanında nitelikli hale gelmek isteyen avukatlar için, ticari yönelimli bir LLM daha uygundur. Ticari hukuk alanında çalışmak isteyenler için, Şirketler Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku, İflas Hukuku gibi LLM programı türleri haliyle daha yararlı olacaktır. Bu akademik düzeyde, yani LLM düzeyinde, daha spesifik bir hukuk dalı hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak o alanda çalışmak için çok daha büyük bir fırsattır. Derinlemesine düşünen ve kendi alanının hukuki unsurlarına hakim bir avukat olmak meslek hayatında önemlidir.

Baro Sınavlarına Girebilmek

Birleşik Devletler’de, bazı eyaletlerde baro sınavlarına girebilmek için LLM derecesi sahibi olmanız yetebiliyor. Ancak uyaralım: LLM derecesi olan bir hukukçunun baroya girebilme yetkisi aldığı anlamına gelmiyor. Baro sınavı için uygunluk, her eyalete göre değişebilirken birçok yerde, öğrencilerin baro sınavına girmeden önce bir JD sahibi olması gerekmektedir. Bununla birlikte, bazı ABD eyaletleri, yabancı hukuk derecesi ve bir Amerikan LLM derecesi sahibi olan yabancı öğrencilere baro sınavına girmelerine izin veriyor.

Amerika’da Avukat Olmak konulu yazımız için tıklayın.

Amerika’da Hukuk

Yabancı Dilinizi Geliştirmek

Amerika’da hukuk yüksek lisansı yapmak İngilizceniz için harikalar yaratacaktır. Tabi bir LLM programına kabul alabilmek için İngilizce yeterliliğinizi ispat etmiş olmanız gerekiyor. Ancak bunun da üzerine koyacak ve hukuki anlamda İngilizcenizi yüksek seviyelere çıkarabileceksiniz. Bazı LLM programları yabancı öğrencileri için LLM öncesi eğitim imkanı da sunabilmekte. LLM tercihinizi bu yönde de şekillendirebilirsiniz.

Çevre Kazanmak

Eklemek gerekirse LLM yaparken belli bir öğrenci ve profesör çevresi edinirken fuarlar ve topluluklar sayesinde de geniş bir avukat ve iş çevresine de erişebilirsiniz. Amerika’daki tipik bir LLM sınıfında dünyanın dört bir yanından sınıf arkadaşlarınız olur. Böyle bir network edinmek kariyerinizde size önemli kapılar açabilir.


Uzmanlarımız hedefinden emin olmayan öğrenciler için LLM programının vakit ve nakit kaybı olduğunu söylemekteler. LLM adayları seçecekleri LLM programını iyi değerlendirmeli, gerekirse profesyonel yardım almalılar. Çünkü American Bar Association bazı LLM programlarını akredite etmediği veya derecelendirmediği için sıkıntı yaşanabilmekte. Ayrıca LLM programlarının maliyeti göz önüne alındığında böyle bir yatırımın doğru olup olmadığını değerlendirmek yine adayın kendisine düşüyor.

LLM başvuru sürecinde Amerika’da Hukuk ekibi olarak, LLM programlarına karar verme ve başvuru sürecinde olan LLM adaylarına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için blogumuzu takipte kalın. Sağlıklı günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.