Amerika’da Hukuk Stajı

Amerika’da Hukuk Stajı

Amerika’da hukuk stajı yapmak, ABD’de hukuk kariyeri ve LLM başvuruları için oldukça iyi bir başlangıçtır. LLM programlarına kabul edilirken değerlendirildiğiniz kıstaslardan birisi “Özgeçmiş”tir. Amerika’da bir hukuk bürosunda staj yapmak özgeçmişinize oldukça fayda sağlayacaktır. Tam da bu sebeple, böyle bir staj pozisyonu bulmak zor olabilir.

Amerika’da Bir Hukuk Bürosunda Staj Yapmak

Lisans yılları hukuk stajı yapmak için harika bir zamandır. Hukuk stajı yapmak istediğinize zaten karar verdiniz, şimdi de nasıl hukuk stajı yapacağınızı bulmanız gerekiyor. Neyse ki bu yazıda, doğru hukuk stajı bulmak için yapabileceğiniz şeylerden bahsedeceğiz. Bir stajdan ne bekleyeceğinizi ve başvuru sürecine nasıl yaklaşacağınızı öğrenmek, arayışınızı başarılı bir hale getirmenize yardımcı olabilir.

Amerika’da Hukuk Stajı Nasıldır?

Hukuk stajyeri, belirli bir süre için bir hukuk firmasında veya başka bir işverende çalışan kişidir. Ücretli çalışabilirler ve ücretsiz çalışamazlar. Avukatların, avukat yardımcılarının (paralegal) ve hukuk sekreterlerinin her gün firmada gerçekleştirdiği işlevlerden bazılarını yerine getirirler.

Lisans hukuk stajının amacı iki yönlüdür. Hukuk stajı hem hukuk firması hem de stajyer için faydalıdır. Hukuk firması, beceri ve yaratıcılığını ödünç alabileceği fazladan bir personel kazanmış olur. Firmanın müşterileri için, önemli ve değerli işleri yapabilirler. Staj aynı zamanda işveren için stajyerin şirket için uygun olup olmadığını görmek için iyi bir fırsattır.

Sizin için bir hukuk stajı, hukuk mesleğine maruz kalmak için harika bir fırsattır. Maruz kalmak öğrenmek için en iyi yoldur, değil mi? Ayrıca hukuk stajı, Amerikan hukuk sistemi becerilerinizi geliştirme fırsatı verecektir. Stajlar, kariyer ideallerinizi belirlemenize de yardımcı olacaktır. Ek olarak, daha sonra iş başvurusunda ve LLM başvurularında kullanabileceğiniz harika bir özgeçmiş unsuru edinmiş olursunuz.

Amerika’da Hukuk Stajyerleri Ne İş Yapar?

Hukuk stajyerleri, bir avukatın gözetiminde karmaşık hukuki işler yapabilirler. Araştırma araçlarını kullanarak belgeler hazırlayabilir ve hukuki araştırmalar yapabilirler. Hukuk stajyerleri dosya hazırlayabilir ve düzenleyebilir. Ayrıca müşteri toplantılarına katılarak veya telefonlara cevap vererek müşterilerle etkileşim kurabilirler. Bir hukuk stajyeri olduğunuzda, hukuk firmanızın işlerinin önemli bir parçası olabilirsiniz. Bir avukatın vereceği görevler, sizin İngilizceye hakimiyetinize, Amerikan hukuk sistemine aşinalığınıza ve performansınıza göre değişebilir.

Amerika’da Nasıl Hukuk Stajı Bulurum?

Bir lisans öğrencisi olarak staj yapmanın belki de en zor yanı, başvurmak için doğru yeri bulmaktır. Hangi eyalet ve şehirde çalışmak istediğinizi belirleyip, stajyer almakla ilgilenen bir hukuk firması bulmanız gerekiyor. Öncelikle birçok hukuk firmasına özgeçmiş gönderebilirsiniz, ancak yapabileceğiniz başka şeyler de var.

Eposta Göndermek

Staj yapmak istediğiniz eyaleti seçtiyseniz ve hukuk firmalarını da belirlediyseniz, sırada onları sizden haberdar etmek var. Muhtemelen onlarca belki yüzlerce ret alacaksınız. Ancak üzülmeyin, bir evet almanız yeterli olacak, bu yüzden denemeye devam.

Birçok hukuk firması yurtdışından bir aday olduğunuz için size sponsor olmaya çekinecektir. Onları özgeçmişiniz ve yazdığınız eposta ile etkilemeli, onlara faydalı olduğunuzu göstermelisiniz. Nasıl yapabileceğinizi bize danışabilirsiniz: İletişim

Network Kullanmak

Networkünüzü kullanmaya çalışın. Üniversitenizin mezunlarının, hocalarının çevresini kullanmaya çalışın. Eğer kısıtlı bir çevreniz varsa (birçok öğrenci gibi) bu sözü bizden de duymak üzücü olabilir. Ama endişelenmeyin, hala yapabileceğiniz bir şeyler var.

Küçük Şirketlere Bakmak

Televizyonda herkesin büyük bir hukuk firmasında çalıştığı izlenimini olsa da hukuk firmalarının büyük çoğunluğu aslında küçüktür. Küçük bir firmada staj yapma şansınızın daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Sadece bir veya birkaç avukatı olan bir firma, stajyer kabul etmek için istekli olabilir. Küçük firmalar daha az resmi olma eğilimindedir. Katı, esnek olmayan kurallara sahip büyük bir firmadan daha ziyade, sizin için özel ve esnek bir program oluşturabilirler.

Okul Kariyer Merkezinize Sormak

Türkiye’de bazı üniversitelerin bağlantıları oldukça geniş olabiliyor. Okulunuzun kariyer merkezini ziyaret etmenin kimseye zararı olmaz.

Vize Konusu

Türkiye’den Amerika’ya staj için gitmekteki en büyük problemlerden birisi vizedir. Başvurduğunuz büronun, firmanın size vize için sponsor olması gerekmektedir. Amerika’da hukuk stajı için gerekli vize J1 vizesidir. Sizi staja kabul eden büro size bu vizeyi alabilmeniz için gerekli belgeleri gönderir. Siz de tüm gereken belgeleri bir araya getirerek Amerikan konsolosluğu veya büyükelçiliğinden vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Amerikan Üniversitelerinde Hukuk Stajı Yapmak

Bazı üniversiteler hukuk yaz okulları açabilmektedir. Üniversitelerin web sitelerine göz atarak, yaz programları olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Hem ABD’de kampüs tecrübesi yaşamış olur, hem İngilizce seviyenizi geliştirebilir, hem de LLM başvuruları için özgeçmişinizi geliştirebilirsiniz.

İlk olarak gitmek istediğiniz eyaletleri seçin, sonrasında o eyaletlerdeki tüm hukuk fakültelerini listeleyin. Tümünün web sitelerini inceleyin. Yaz programlarını not edin. Üniversite ile iletişime geçin. Başvuru için gerekli belgeleri öğrenin ve hazırlıklara başlayın.

Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Yale Üniversitesi

Staj Beklentileri

Amerika’da bir hukuk programından mezun olmadan bir hukuk firmasında staj yapmak istiyorsanız beklentilerinizi gerçekçi tutmalısınız. Amerika’daki stajdan beklentiniz öğrenmek ve çevre edinmek olmalıdır. Hukuk firmalarının ve birlikte çalıştığınız avukatların sizden beklentileri başlangıçta çok yüksek olmayacaktır. Fakat hukuk firmaları genelde belli alanlarda uzmanlaştığı için birtakım işleri yapma konusunda kısa sürede tecrübe ve bilgi birikimi edinebilirsiniz. Gösterdiğiniz performans ile staj sonunda iyi bir referansçı, bir iş tecrübesi ve belki de ileriye dönük bir iş imkanı elde edebilirsiniz.


Amerika’da hukuk stajı konusunda fazlaca soru alıyorduk. Bu konuda sizleri bilgilendirmek istedik. Hukuk Yüksek Lisansı LLM başvuruları konusunda, başucu yazımıza göz atabilirsiniz. Sormak istediğiniz sorular için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı Günler!

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.