LL.M. İçin Başlangıç Bilgileri

LL.M. İçin Başlangıç Bilgileri

ABD’de hukuk okullarına başvuru yapacak uluslararası öğrencilerin bu süreçte ilk yapmaları gereken: kendileri için en uygun hukuk fakültesini belirlemektir.

Sizin için uygun hukuk okulunu seçmek zorlu bir süreç olabilir. Çünkü, iyi bir hukuk fakültesinde aramanız gereken pek çok nitelik vardır. LL.M. adayları, ilgilerini çeken hukuk okullarıyla ilgili kapsamlı araştırmalar yapmalı ve kendileri için en uygun eğitimi, olanakları vereceğini düşündükleri okullara başvurmalıdırlar.

Sizin için uygun olan LL.M. programını seçmek için göz önünde bulundurmanız gereken temel kriterleri şu şekilde sıraladık:

Okulun Başarı Sıralaması

Hukuk Fakültesi sıralamaları, doğru LL.M. programını bulmak isteyen adaylar için en önemli kriterlerdendir. ABD’de akredite edilmiş tüm hukuk fakülteleri her yıl çeşitli referans noktalarına göre sıralanmaktadır. Bu kriterlerden en önemlileri arasında akademik yetkinlik, yerleştirme başarısı ve baro sınavı geçiş oranları yer almaktadır. Öğrencilerin bir parçası olmak istedikleri hukuk okulunu seçmelerinde bu sıralamalar oldukça önemlidir. Genel olarak, bir hukuk fakültesinin başarı sırası ne kadar yüksekse; eğitim hayatınız süresince size katacağı bilgi ve deneyim; mezuniyet sonrasında ise sağlayacağı iş imkanı o kadar çok olur. Ancak, okulların başarı sıralamaları değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri farklı kriterlere göre yapılan birden fazla değerlendirmede okulların sıralamalarının değişebiliyor olmasıdır. Örneğin, genel başarı sıralamasında 50 ila 100 arası bir yerde yer alan bir hukuk okulu, spesifik bir hukuk disiplininde, örneğin Alternatif Uyuşmazlık Yöntemleri alanında 5. sırada yer alabilir.

Burs İmkanları

Kendimiz için en ideal LL.M. programını seçmek isterken ne yazık ki bizim kontrolümüz dışında yer alan etmenler de devreye girer. Bu çevresel etmenlerden en yaygın ve etkili olanı ekonomik durumdur. Maddi şartlar bazen insanları karar verilmesi güç durumlarda bırakabilmektedir. Örneğin, sizin için en ideali olduğunu düşündüğünüz fakat burs imkanı sunmayan bir LL.M. programı ile çok istemediğiniz fakat bütçenize uygun bir LL.M. programı arasında karar vermeye çalışırken bulabilirsiniz kendinizi. Dolayısıyla, hem hedeflerinizden çok taviz vermenizi gerektirmeyen hem de ekonomik olarak sizi çok zor durumda bırakmayacak LL.M. programlarına yönelmeniz gerekmektedir. Bunun için, okulların burs olanaklarını ciddi bir şekilde araştırmalı ve kendiniz için en ekonomik ve ideal LL.M. programını seçmelisiniz.

Okulun Yeri

Doğru LL.M. programını nasıl seçeceğinizi kendinize sorarken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli konu da okulun coğrafi konumu, lokasyonudur. Peki bu neden önemli? Çünkü, okulun konumu sizin eğitim sürecinizde sahip olacağınız yaşam standartlarınızı ve kariyerinizi pek çok açıdan etkileyecektir. Örneğin, okulun bulunduğu şehir masraflarınızın miktarını ciddi şekilde azaltabilir veya arttırabilir. Küçük bir şehirde aylık $1000-$1250 ile hayatınızı devam ettirebilecekken, büyük bir şehirde bu miktar $1500-$2000’e kadar yükselebilir. Bir başka açıdan, yaşadığınız şehrin büyük olması ekonomik olarak sizi negatif etkilerken, okurken çalışmak gibi bir düşünceniz varsa büyük bir şehirde iş bulmak küçük bir şehre kıyasla çok daha kolaydır. Yaşadığınız şehir, kuracağınız network, kültürel gelişmişlik, sosyal imkanlar, mezuniyet sonrası kariyer imkanları ve daha bir çok konuda belirleyici rol oynar. Örneğin, LL.M. sonrası baro sınavlarına girmek isterseniz ve bu anlamda LL.M. eğitiminiz süresince kariyeriniz için faydalı olacak iletişim ağları geliştirmek isterseniz, New York ve California eyaletlerini tercih etmek isteyebilirsiniz.

Önceki Mezunların Kariyer Yolculuğu

Önceki mezunların başarılarını incelemek LL.M. programı sonrası için faydalıdır diyebiliriz. Çünkü bir LLM programından mezun olmuş kişiler sonradan mezun olacaklar için önemli bir network kaynağıdır. Meslek hayatınız ve kariyeriniz için bu network oldukça büyük öneme sahiptir. Ayrıca tercih edeceğiniz LL.M. programı mezunlarının kariyerleri sizin de oradan mezun olduktan sonra karşınıza çıkacak kariyer fırsatları hakkında önemli ipuçları verir.

Doğru Çalışma Alanına Sahip Bir Okul

Son olarak, doğru LL.M. programını seçmek isteyen uluslararası öğrenciler, ilerlemek istedikleri hukuk alanına sahip bir okuldan kabul almaya öncelik vermeli ve bu doğrultuda başvuru stratejileri geliştirmelidir. Bazı okullar belirli hukuk dallarında diğerlerine kıyasla daha ünlü, iyi ve prestijlidir. Bu durum eğitim hayatınız süresince ve sonrasında kariyerinizin şekillenmesinde belirleyici faktörlerdendir. Örneğin, Kamu Hukuku alanında prestijli üniversitelerden mezun olan öğrencilere devlete bağlı kurumlarda çalışma alanlarında öncelik tanınabilir. Bunun yanı sıra, Spor Hukuku alanında kendisini duyurabilmiş olan bir okuldan mezun olan öğrenciler, iş hayatına atıldıklarında ve özellikle spor sektöründe çalışmayı seçtiklerinde diğer üniversitelerden mezun öğrencilere kıyasla daha avantajlı oldukları bir gerçek. Bu sebeple, öğrenciler başvuru listelerindeki her okulu ayrı ayrı değerlendirmeli ve çalışmak istedikleri alanların ABD’deki hukuk okullarının sunduğu program türleriyle eşleşip eşleşmediğini de göz önünde bulundurmalıdır.

***

Yukarıda bahsedilen kriterler, kişinin kendisi için en uygun LL.M. programını araştırırken oldukça dikkat etmesi gereken unsurlardan sadece birkaçıdır. Başvuru sürecine başlamadan önce her adayın imkanları ve özel durumları göz önüne alınarak araştırma yapılmalı ve buna göre en uygun LL.M. programlarının listesi oluşturulmalıdır.

Okul listenizi hazırlamaya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Amerika’da Hukuk ekibinin başarı, bilgi ve tecrübe birikiminden faydalanın.

Bütün adaylara başarılar dileriz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.