LL.M. Türleri

LL.M. Türleri

Merhaba, bundan önceki yazılarımızda sizlere LL.M. programını ve genel özelliklerini tanıttık. Bu haftaki yazımızın konusu ise LLM türleri. LL.M. seçenekleriniz neler, LLM türleri program yapısına göre kaça ayrılır, LL.M. türlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir bu yazımızda hep beraber inceleyeceğiz.

LL.M. türleri genel olarak 4 ana kısımda incelenebilir. Her ne kadar tanıtacağımız ve değerlendireceğimiz LL.M. türleri Amerika’da üniversiteden üniversiteye farklılık gösterse de genel hatlarıyla hepsi farklı ihtiyaçlara ve öğrenci karakterine göre oluşturulmuş LL.M. programlardır.

Tam Zamanlı LL.M.

LLM türleri denilince akla gelen ilk isim tam zamanlı LL.M.. Tam zamanlı LL.M. programları süresi 9 ila 12 ay arasında değişen ve öğrencisi olduğunuz hukuk fakültesine aktif katılımınızı gerektiren programlardır. Tam zamanlı LL.M. programları 2 veya 3 akademik döneme ayrılır. İlk döneminizde sayısı 3 ila 5 arasında değişen dersler almanız gerekirken son döneminizde LL.M. programınız tezliyse bu süreci tez yazmakla geçirebilir, tezsizse alacağınız derslerle mezuniyet hakkı elde edebilirsiniz.

Peki tam zamanlı LL.M. programının avantajları nelerdir?

Tam zamanlı LL.M. programı aktif katılımınızı gerektiren bir program olduğu için eğitiminize daha iyi odaklanabilir, bunun sonucunda mezun olduğunuzda kendinizi alanınızda daha yetkin hissedebilirsiniz. “LL.M. Sonrası İş Olanakları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, LL.M. sonrası iş bulabilmenizi kolaylaştıracak en önemli etmenlerden birisi LL.M. eğitimi sürecinizde edindiğiniz iletişim ağları. Tam zamanlı LL.M. programında üniversitede daha fazla zaman geçireceğiniz için akranlarınız ve hocalarınızla ileride işinize yarayacak ilişkiler kurabilirsiniz. Bunun yanında, tam zamanlı LL.M. diğer programların aksine bağlı olduğunuz hukuk fakültesinin ders dışı olanaklarından yararlanmanıza da olanak sağlar. Örneğin, öğrenci konseyi veya kulüplerine katılarak mezuniyet sonrası kariyerinizde işinize yarayacak ilişkiler kurabilirsiniz. Tam zamanlı LL.M. programının bir diğer olanağı da uluslararası hareketliliğe olanak tanıması. Tam zamanlı LL.M. programı ile kabul aldığınız okuldan alacağınız I-20 belgesi sayesinde F1 öğrenci vizesi edinebilirsiniz.

Peki tam zamanlı LL.M. programının dezavantajları nelerdir?

Tam zamanlı LL.M. programının pek çok avantajına karşılık en büyük dezavantajı kısa vadede kariyer hayatınızı ve fırsatlarınızı etkilemesi. Program LL.M. eğitim sürecine aktif katılımınızı gerektirdiği için bu süreçte tam/yarı zamanlı çalışmak zor olabilir ve pek tavsiye edilmez. Yani, tam zamanlı LL.M. programı yerine çalışarak kazanacağınız para ve zaman bu programın en büyük dezavantajı.

Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin tam zamanlı LL.M. programına ulaşmak için tıklayın.

Yarı Zamanlı LL.M. Programı

LLM türleri listemizin ikinci ismi yarı zamanlı LL.M. programları. Yarı zamanlı LL.M. programları genellikle 2 yıl sürer ve ortalama her dönem 1-2 dönem ders alınır. Tam zamanlı LL.M. programı öğrencilerinin dersleri gün içerisindeyken yarı zamanlı öğrenciler akşamları veya hafta sonları ders alırlar.

Peki yarı zamanlı LL.M. programının avantajları nelerdir?

Yarı zamanlı LL.M. programı özellikle özel sektörde kariyer hedefi olan öğrenciler için oldukça faydalı. Yarı zamanlı LL.M. programı sayesinde gün içerisinde çalışırken, deneyim kazanırken akşamları veya hafta sonları kendinizi akademik olarak geliştirebilirsiniz. Diğer yandan, eğer maddi kaygılarınız varsa LL.M. sürecinde para kazanmanız gerekiyorsa yarı zamanlı LL.M. programı ile okurken çalışabilirsiniz. Yani, eğer sektöre bir an önce atılmak istiyorsanız, sizin için edineceğiniz deneyim de eğitiminiz kadar önemliyse veya maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsanız yarı zamanlı LL.M. programı oldukça avantajlı.

Peki yarı zamanlı LL.M. programının dezavantajları nelerdir?

Her ne kadar hem LL.M. programına katılıp hem çalışmak, deneyim ve para kazanmak kulağa çok güzel gelse de eğer programlı biri değilseniz veya böyle bir tempoya alışık değilseniz bu süreç biraz dezavantajlı. Hem çalışıp hem eğitim almak konsantrasyonunuzu bozabileceği için ve LL.M. mezuniyetiniz riske girebilir. Fakat, sorumluluk duygunuzun güçlü olduğunu ve programlı biri olduğunuzu düşünüyorsanız, bu program ile pek çok şey kazanabilirsiniz. Ayrıca, örneğin Amerika’da F1 öğrenci vizesi yalnızca tam zamanlı öğrencilere verildiği için yarı zamanlı LL.M. programıyla öğrenci vizesi alamazsınız.

Brooklyn Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yarı zamanlı LL.M. programı hakkında bilgi almak için tıklayın

Online LL.M.

LLM türleri listemizin üçüncü ismi online LL.M. programları. Online LL.M. programları süresi 1 ila 2 yıl arasında değişen uzaktan eğitim alabileceğiniz programlardır. Her ne kadar okuldan okula değişse de online LL.M. programınızı 24-26 kredi alarak tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, tam zamanlı LL.M. programları gibi online LL.M. programlarından mezun olduğunuz takdirde bazı eyaletlerde baro sınava girebilir, baroya kayıtlı avukat olma şansı yakalayabilirsiniz.

Peki online LL.M. programlarının avantajları nelerdir?

Her ne kadar konumuz online LL.M. programları olsa da bu programın avantaj ve dezavantajları genel olarak online eğitimin kendisi ile de alakalı. Online eğitim programları her ne kadar daha az prestijli olarak görülse de bu algının temelinde yatan pek sebep yok. Teknolojinin egemen olduğu bir çağda yaşadığımızı düşünürsek, teknolojik olanakları eğitimi daha kolay ve ulaşabilir hale getirmek için kullanmak oldukça mantıklı. Bu anlamda online LL.M. programlarının en büyük avantajı tasarruf edeceğiniz zaman. Online LL.M. programları ile zamanınızı ve programınızı kendinize göre ayarlayabilir ve örneğin bir işte çalışarak veya staj yaparak aynı zamanda deneyiminizi arttırabilirsiniz.

Yazımızın başlangıcında da değindiğimiz gibi, LL.M. türleri öğrencinin kişiliği ve durumu göz önüne alınarak da incelenmeli. Eğer bir işte çalışıyorsanız, kurulu düzeniniz, aileniz varsa veya online eğitimler ile daha verimli olacağınızı düşünüyorsanız, bu program sizin için oldukça avantajlı.

Peki online LL.M. programlarının dezavantajları nelerdir?

Online LL.M. programlarının en büyük dezavantajı eğer hoca ile olan etkileşiminizi veya sınıf ortamının size katacaklarını önemsiyorsanız, bundan mahrum olacak olmanız ve bu durumun başarınız üzerindeki olası olumsuz etkisi. Ayrıca, online LL.M. eğitiminde kampüs deneyiminin aksine mezuniyet sonrası işinize oldukça yarayabilecek ilişki ağları edinme fırsatını da kaçırmış olabilirsiniz.  Bunun yanında, yarı zamanlı LL.M. programında da olduğu gibi, online LL.M. programı ile F1 öğrenci vizesi alamazsınız.

George Mason Üniversitesi’nin sunduğu online LL.M. programı hakkında bilgi edinmek için tıklayınız

Executive LL.M.

LLM türleri listemizin son ismi Executive LL.M.. Bu program için online ve yarı zamanlı LL.M. türünün karışımı diyebiliriz. Yarı zamanlı LL.M. programları gibi, executive LL.M. de katılımcılarının hafta içi akşam veya hafta sonu katılabilecekleri LL.M. türü. Programın bir kısmı online eğitimlerden oluşurken, belirli aralıklarla kampüste hocalar ile buluşmak da eğitimin diğer parçası. Executive LL.M. programı içerik açısından diğer üç programdan biraz farklı. Bu program daha yoğun ve genellikle hukukun spesifik alanlarına dair teknik bilgilerin ağırlıklı olduğu bir LL.M. türü olarak tanımlanabilir.

Peki executive LL.M. programının avantajları nelerdir?

Executive LL.M. programı yoğun ve teknik yapısı ile, daha çok hukuk sektöründe çalışmakta olan ve hukukun belirli bir alanında sistematik bilgi edinmek isteyen adaylar için dizayn edilmiştir. Örneğin avukat olarak çalışıyorsanız, fakat kendinizi hukukun belli bir alanında daha derinlemesine geliştirmek istiyorsanız, executive LL.M. programı size zamandan tasarruf ettirirken daha avantajlı eğitim imkanı da sunacaktır.

Peki executive LL.M. programının dezavantajları nelerdir?

Executive LL.M. programının en büyük dezavantajı bu programın diğer LL.M. programlarının aksine baro sınavlarına girmeniz için yeterli olmaması. Ayrıca, yarı zamanlı ve online LL.M. programlarında da değindiğimiz gibi, kampüs ortamında uzak olma, iyi bir program ve sorumluk bilinci gerektirmesi, hoca ile etkileşim olanağınızın daha sınırlı olması programın dezavantajlarından birkaçı.  Bunun yanında, yarı zamanlı LL.M. programında da olduğu gibi, executive LL.M. programı ile F1 öğrenci vizesi alamazsınız.

New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Executive LL.M. programı hakkında bilgi almak için tıklayınız

LL.M. türleri yazımızın sonuna geldik. Kendiniz için en verimli ve uygun LL.M. programını bulabilmek için durumunuzu ve kişiliğinizin farkında olmak oldukça önemli. LL.M. ve LL.M. program türleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.