İnsan Hakları LL.M. Programına Katılmak İçin 6 Neden!

İnsan Hakları LL.M. Programına Katılmak İçin 6 Neden!

Merhaba, bu hafta sizler için ele aldığımız konu İnsan Hakları LLM programına katılmanın 6 nedeni üzerine. Hukukun en evrensel dallarından biri olan İnsan Hakları LLM programı, Amerika’da faaliyet gösteren hukuk fakültelerinde oldukça yaygın ve uluslararası prestije sahip bir programdır. Konusu ve kapsamı LL.M. yapmak istediğiniz hukuk fakültesine göre değişse de genellikle İnsan Hakları LLM programı uluslararası Ceza ve İnsan Hakları Hukuku’nun ulusal hukuk yasaları ile ilişkisi ele alır. Bunun yanında, eğer ilginiz daha çok cinsiyet faktörünün insan haklarının uygulanmasındaki rolü, insan kaçakçılığı veya soykırım gibi daha spesifik alanlara yönelikse, bu alanlara yönelik. İnsan Hakları LLM programlarına başvurabilir ve ilginizi çeken alanda uzmanlaşabilirsiniz.

Peki LLM programınızı neden İnsan Hakları Hukuku üzerine yapmalısınız? İşte sizler için seçtiğimiz 6 neden. Keyifli okumalar!

Prestij

Özellikle son 50 yılda, II. Dünya Savaşı sonrası gelişen ve Soğuk Savaş ile devam edip günümüzde. hala terör olaylarıyla süren insan hakları ihlali ve artan mülteci sayısı, İnsan Hakları Hukuku ve çalışmalarının öneminin giderek artmasına neden oldu. Bu süreçte uluslararası pek çok bildirge ve anlaşma imzalanırken uluslararası ve ulusal hukuk kanunları üzerinde de pek çok değişiklik yapıldı ve bu alanda hizmet veren kurumlar açıldı. Örneğin, Birleşmiş Milletler (UN), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Kızıl Haç ve Uluslararası Af Örgütü bunlardan yalnızca birkaçı. Özellikle son yıllarda artan terör faaliyetleri ve mülteci sayısı ile yerel ve uluslararası devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel kuruluşların İnsan Hakları Hukuku alanında eğitim. almış uzmanlara olan ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu anlamda, İnsan Hakları Hukuku’nun giderek artan prestiji sizler için de zengin kariyer olanakları ve prestij demek.

Etki

Pek çoğumuz hangi alanda eğitim alırsak alalım dünyayı değiştirebilecek, en azından insanlığa etkisi ve yararı olabilecek işler yapmak isteriz. Bu anlamda insanlık için en etkili ve faydalı olabileceğiniz alanlardan biri şüphesiz İnsan Hakları Hukuku. İnsan Hakları alanında aldığınız LLM eğitimi ile insan hakları ihlaline. uğramış pek çok insanın durumunu iyileştirecek çalışmalarda yer alabilir ve bu insanların geleceğini değiştirebilirsiniz.

Evrensellik

İnsan Hakları Hukuku yerel ve uluslararası hukukun en çok karşılaştığı ve bazen çeliştiği alanlardan birisi. Her ülkenin kendine ait hukuk sistemi, kanunları ve. hukuk geleneği olsa bile İnsan Hakları Hukuku evrensel olma iddiası taşımakta ve bu alanda yapılan çalışmalar hala sürmektedir. Bu alanda hizmet veren pek çok. kurum ve kuruluş da dünya üzerindeki tüm devletlerin hemfikir olabileceği projelere imza atmak için çalışmakta. Bu anlamda alacağınız İnsan Hakları LLM. eğitimi ile dünya üzerindeki pek çok ülkede iş bulabilir ve çalışmalar yapabilirsiniz.

Geçerlilik

Eğer gelecek kaygınız varsa, yapacağınızın işin geleceğinden emin olmak istiyorsanız İnsan Hakları LLM programı tam size göre. Ne yazık ki, insan hakları. ihlalleri çözüme kavuşmadıkça İnsan Hakları Hukuku alanında uzman kişilere olan ihtiyaç da asla azalmayacak.

Alanında Uzman Kişi Sayısının Yetersizliği

Her ne kadar her yıl hukuk fakültelerinden binlerce kişi mezun olsa da İnsan Hakları Hukuku alanında hizmet veren hukukçuların sayısı hala çok az. Yani oldukça prestijli bir alan olmasına rağmen iş bulabilme olasılığınız her zaman oldukça yüksek. Bunun yanında insan hakları ihlallerinin oldukça fazla olduğu bu dönemde. İnsan Hakları Hukuku alanında hizmet veren uzmanlara destek olmak, insan hakları ihlaline uğrayan bireyler için şartları iyileştirmeye çalışmak oldukça önemli.

Burs İmkanları

İnsan Hakları Hukuku’nun evrensel prestijinin en önemli getirilerinden biri de yüksek burs olanakları. LLM’inizi İnsan Hakları Hukuku alanında yaptığınız takdirde başvurduğunuz okulunuzda burs almasanız bile uluslararası alanda hizmet veren pek çok. kurum ve kuruluşun bu alanda LLM eğitimi almak isteyen adaylar için burs olanakları mevcut.

Bu yazımızda sizler için İnsan Hakları LLM programına katılmak için 6 nedenden bahsettik. İnsan Hakları LLM programına dair soru ve görüşleriniz için bize. yazabilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.