Indiana Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Indiana Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Bu hafta okuyucularımız için seçtiğimiz üniversite Amerika’nın en eski hukuk okullarından biri olan Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi. Kaliteli hukuk yüksek eğitim hocalarına ve ABD’nin en saygı duyulan programlarından birine sahip olduğunu iddia eden Indiana Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. Programı 110 farklı ülkeden 6,000 öğrenci nüfusuna sahiptir.

Indiana Üniversitesi’nin LL.M. programı tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Tezli LL.M. programında tamlamanız gereken 30 kredi bulunurken, tezsiz LL.M. programını 24 kredi ile tamamlayabilirsiniz. Bu açıdan Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi tezli ve tezsiz programı arasındaki en büyük fark LL.M. program yüküdür. Tezli eğitim programı özellikle akademik veya devlet kurumlarında kariyer hedefleri olan adaylar için daha doğru bir tercihken program yükü ve göstermeniz gereken efor da tezsiz LL.M. programına göre daha fazladır.

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi konusunda değinmemiz gereken ikinci ayrım, genel LL.M. ve konsantre LL.M. programlarıdır. İsterseniz hukukun farklı alanlarından dersler seçerek genel LL.M. eğitimi alabilir veya belirli bir hukuk alanına yoğunlaşarak daha konsantre LL.M. deneyimi yaşayabilirsiniz. Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi LL.M. programı yoğunlaşabileceğiniz 6 hukuk alanı sunar ve bu alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Business and Commercial Law
 • Financial Regulation and Capital Markets
 • Information Privacy and Cybersecurity Law
 • Intellectual Property
 • International and Comparative law and Globalization
 • LL.M. in American Law

Hangi alanı seçerseniz seçin konsantre LL.M. programından mezun olabilmek için 12 ders almanız gerek. Bu 12 dersin 2’si tüm LL.M. öğrencilerinin alması gereken Introduction to American Law ve Legal Discourse and Writing dersleri iken diğer 10 ders yoğunlaşılmak istenen hukuk programına bağlı olarak öğrenciden öğrenciye farklılık gösterebilir. Konsantre hukuk programlarının ders listelerine ulaşmak veya daha fazla bilgi almak için tıklayın. Bununla birlikte, yoğunlaşabileceğiniz alanlardan sonuncusu, LL.M. in American Law, özellikle Amerika’da baro sınavına girmeyi planlayan ve baroya bağlı avukat olarak kariyerine devam etmek isteyen LL.M. adayları için dizayn edilmiştir. Eğer, sizin de LL.M. yapmaktaki öncelikli amacınız baro sınavlarına girip Amerika’da hukuk kariyerinize devam etmekse Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Okulu’nun sunduğu bu imkandan yararlanabilirsiniz.

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi Amerika’da yer alan pek çok hukuk okulundan farklı olarak adaylara LL.M. programından JD, hukuk lisans programına transfer olma olanağı tanımaktadır. LL.M. programından JD programına transfer olmayı düşünürseniz Amerika’da hukuk lisans eğitimi alabilir ve Amerikan hukuk sistemine dair bilginizi arttırarak hukuk kariyerinizde rakipleriniz karşısında bir adım öne çıkabilirsiniz.

Yaz Okulu Olanağı

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi’nin hukuk lisans eğitimini Amerika dışı bir ülkeden almış LL.M. adayları için sunduğu bir başka olanak ise yaz okullarıdır. Eğer, hukuk İngilizcesi konusunda kendinize pek güvenmiyor veya hukuki İngilizcenizi daha iyi hale getirmek istiyorsanız, Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi ’ne kabul edilmeniz durumunda LL.M. programınıza temmuz ayında başlayabilir, hukuki İngilizce konusunda yoğun eğitim alabilirsiniz.

Kariyer Olanakları

Daha önce “LL.M. Sonrası İş Olanakları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, LL.M. sonrası kariyer olanaklarınızı en çok etkileyecek faktörlerden birisi LL.M. sürecinde hocanız ve arkadaşlarınızla edineceğiniz iletişim ağlarıdır. Bu açıdan, Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi iletişim ağınızı arttırabileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz yaklaşık 40 öğrenci kulübüne sahiptir. Öğrenci kulüp ve oluşumlarında aktif rol alarak ileride kariyerinizi etkileyecek iletişim ağları edinebilirsiniz. Aynı şekilde, Tezli LL.M. programları fakülteden bir hocanın size danışmanlık yapmasına dayalı programlardır. Tezli LL.M. programlarını tercih etmeyi düşünürseniz hocanız ile kuracağınız ilişki ve ortaya çıkacak akademik çalışma kariyer planlarınızı gerçekleştirmede size yardımcı olabilir. Son olarak, Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi, New York University School of Law International Student Interview Program (ISIP)’ına katılan sayılı üniversitelerden birisidir. ISIP fuarında, ülkenin önde gelen şirketleri ve hukuk kurumları LL.M. öğrencileri ile mülakatlar gerçekleştirir ve bu mülakatlar ileride LL.M. adayının kariyerine Amerika’da devam etmesinde önemli rol oynayabilir.

Başvuru Tarihleri ve Şartları

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi güz ve bahar döneminde olmak üzere LL.M. programına yılda iki kere öğrenci alımı yapar. Ağustos ayında başlayan güz dönemi için başvurular 1 Ekim itibariyle başlar ve kontenjan dolana kadar devam eder. Bahar dönemi ise ocak ayında başlar ve bahar dönemi için Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi temmuz ve kasım ayları arasında öğrenci alımı yapar.

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi LL.M. programına başvurmak için ilk önce başka bir ülkede tamamladığınız hukuk lisans eğitimi diplomanızın Amerika’da denkliğinin olup olmadığını LSAC üzerinden test etmeniz gerekir. LSAC üzerine yazımıza ulaşmak için tıklayın. Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi LL.M. programı için gereken diğer yeterlilikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • TOEFL veya IELTS yeterlilik puanı (Yeterlilik puanı internet-based TOEFL için 87; IELTS içinse minimum 7’dir)
 • Lisans not dökümünüz
 • İki adet referans mektubu
 • Niyet mektubu
 • Öz geçmiş

Burs Olanakları

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi LL.M. programına başvuran her öğrenci otomatik olarak burs imkanları için de değerlendirilir. Fakat, özellikle güz dönemi başvurularında son başvuru tarihi olmadığı için, erken başvuruda bulunmak burs alabilmeniz veya alabileceğiniz burs miktarı için olukça önemli.

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi LL.M. adaylarına liyakat, maddi durum ve çeşitlilik esasına dayalı burs olanakları sunmaktadır.

Liyakate dayalı burslar adayın akademik veya profesyonel başarısı esas alınarak verilen burslardır. Bu açıdan özgeçmişiniz veya lisans not ortalamanız ne kadar iyiyse, alabileceğiniz burs miktarı da o kadar yüksek olur.

Maddi duruma dayalı burslar adayın maddi durumunun yetersizliğine göre sunulan burs imkanlarıdır. Eğer sizin veya ailenizin maddi durumu iyi değilse, niyet mektubunuzda bu durumu belirtebilir ve burs talebinde bulunabilirsiniz.

Çeşitlilik esasına dayalı burslar etnik, coğrafi, cinsel kimlik veya cinsiyet çeşitliliğini sağlamaya yönelik sunulan burs olanaklarıdır. Örneğin Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi LL.M. programına başvuruda bulunan Türk öğrenci sayısı oldukça sınırlıysa veya kadınsanız çeşitlilik burslarından yararlanabilirsiniz.

Bu olanakların dışında Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi burs imkanlarından yararlanabileceğiniz kurum ve kuruluşların listesini resmi sitesinde paylaşmaktadır. Listeye ulaşabilmek için tıklayın

Program Ücreti

Indiana Üniversitesi Maurer Hukuk Fakültesi LL.M. program ücreti seçeceğiniz programının tezli veya tezsiz olmasına göre değişir.

Tezli LL.M. için program ücreti: $56,140.00

Tezsiz LL.M. içinse program ücreti: $45,220.00’dır.

Amerika’da LL.M. programları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz blog sayfamızı takip edebilir ve danışmanlarımızın sunduğu ücretsiz 30dk’lik Skype hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.