Coronavirus (Covid-19) ve LLM başvuruları

Coronavirus (Covid-19) ve LLM başvuruları

Covid-19 yüzünden son aylar olağanüstü bir hal aldı ve herkes bundan oldukça etkilendi. Tabi haliyle öğrenciler ve hukukçular da etkilendi. ABD ve İngiltere’de hukuk fakültelerinde LLM programlarına kayıtlı uluslararası öğrenciler için son haftalar zor ve farklı geçti. Coronavirus nedenli ABD’deki resmi ‘evde kal’ emirleri ve Birleşik Krallık’taki genel ‘karantina’ emirlerinin öncesinde bile, birçok okul online öğretime geçmişti. Dolayısıyla öğrenciler memleketlerine dönmek için ABD ve İngiltere’den ayrılmışlardı. Ölçme-dğerlendirme sistemleri bozuldu, iptal edildi veya yeni, alternatif biçimlerle değiştirildi. Mezuniyetler de planlandığı gibi ilerlemeyecek haliyle. Ancak LLM planlarınız üzerindeki Covid-19 etkisi düşünüldüğü kadar fazla olmayabilir.

Mevcut LLM Öğrencileri

Mevcut LLM öğrencileri için, yukarıda belirtilen zorluklara ek olarak, vize sorunları ve iş piyasasıyla ilgili kaygılardan, sınav ve başlangıç tarihleri ​​ile ilgili sorunlara kadar çeşitli belirsizlikler bulunmakta. ABD Baro Sınavına girme sorunu da var tabi.

Örneğin, New York Temyiz Mahkemesi Mart ayında New York Eyalet Baro Sınavının Eylül 2020’ye erteleneceğini açıkladı, yani Temmuz NY Baro Sınavı başlangıçta planlandığı gibi olmayacak. İyi haber, en azından, baro inceleme kurslarının online olarak alınabileceği, yani ABD’ye dönmek zorunda kalınmayacak.

Ancak, online eğitimin LLM öğrencilerinin ABD baro sınavlarına girebilme hakkı veya yeterliliği konusunda da bazı belirsizlikler bulunuyor. Örneğin, New York’taki kurallar normalde adayların derslerini uzaktan online eğitim yoluyla değil, şahsen almasını gerektirir. Şimdilik bir çözüm ortaya atıldı. Nisan 2020’de NY Temyiz Mahkemesi, hukuk fakültesinin eğitim şartlarını ve uzaktan eğitim sınırlarını da içeren baro kabul sürecine ilişkin bir feragat açıkladı. Tabi bu değişiklik sadece geçici bir süre için uygulanacak.

Mevcut LLM Kabul Sahipleri

Bir sonraki LL.M. programları birkaç ay içinde başlayacak. Bazı adaylar 2020 yaz veya sonbahar için LLM programından kabul almış veya aldığı kabule olumlu cevap vermiş olabilir. Bu durumda birçok soru ortaya çıkıyor: Potansiyel LLM adayı olarak ne yapmalısınız? Seyahat etmek güvenli olacak mı? Koronavirüs, Master of Laws (LLM) çalışmalarınızı, öğrencilik veya öğrenme deneyiminizi nasıl etkileyecek?

Ne yazık ki, şu anda çok kesin bir cevap yok. Çoğu üniversite ve hukuk fakültesi hala bir sonraki akademik yıl planları üzerinde çalışmaktalar ve kabul sahiplerine önümüzdeki haftalarda daha fazla ayrıntı ve bilginin geleceğini bildirmişlerdir. Ancak, LLM programlarının 2020’de devam edeceği ve üniversitelerin gecikmelerden kaçınmaya çalıştıkları aşikar.

Bununla birlikte, önemli olan kısım, LLM öğretiminin hangi formatta sunulacağı henüz net değil. % 100 çevrimiçi veya uzaktan eğitimden, karma öğretime (çevrimiçi ve yüz yüze öğretimin bir karışımı) veya hatta en iyi durumda, kampüste yüz yüze öğretime kadar birkaç seçenek üzerinde duruluyor. En olası sonuç, akademik yılın en azından bazı bölümleri için harmanlanacağı karma olacağı veya sadece tümüyle online olabileceği.

Mevcut bir LLM kabulü sahibi koronavirüsün etkisi konusunda endişeli olduğundan, en azından kesin kararlar almak için bir erteleme ve bunun yanı sıra depozitonuzu ödemek için daha fazla zaman istemelisiniz.

Henüz herhangi bir kabule cevap vermediyseniz, ne yapmalısınız? Bu, tercihlerinize ve gelecekteki kariyer planlarınıza bağlı. Potansiyel olarak çok sayıda online öğretimle aranız iyi olacaksa veya belki de uzaktan öğrenmeyi tercih ediyorsanız, LLM kabulüne olumlu cevap verip devam edebilirsiniz. LLM’nize profesyonel nedenlerle mümkün olduğunca çabuk ihtiyacınız varsa ve LLM derecenizden sonra güvence altına alınmış bir işiniz varsa da aynı şey geçerli. Bunların dışında iseniz, kabulünüzü ertelemek veya başlangıç ​​tarihinizi geciktirmek mantıklı olabilir.

LLM (2021-22) Programlarına Yeni Başvuracaklar

Bir sonraki LLM başvuru süreci önümüzdeki Eylül’de başlayacak. Koronavirüs, 2021-2022 akademik yılı için LLM programlarını nasıl etkileyecek? Kabul almak daha mı kolay yoksa daha mı zor olacak?

Bu aşamada kesin bir tavsiye vermek zor. Muhtemelen daha az başvuru olacağı için ve hukuk fakültelerinin yeni öğrencileri kabul etme isteği de göz önüne alınırsa, LLM programlarına kabul almak biraz daha kolay olabilir. Öte yandan, İngilizce dil sınav merkezlerinin kapalı olması, üniversitelerdeki işlerin yavaşlaması yüzünden diğer belgeleri almak da zorlaşabilir: transkriptler, diplomalar, referans mektupları, seyahat belgeleri vb.

Ayrıca, öğretim sistemlerinde hala belirsizlikler olacaktır. 2021 uzak gibi olsa da, Covid-19’un üniversite, seyahat sektörü, vize, göçmenlik vb. üzerindeki olumsuz etkilerinin devam edeceği ön görülebilir bir durum. Mümkün olan en kısa sürede daha normal bir yaşam tarzına dönebileceğimizi umuyoruz.

Herhangi bir yorumunuz veya sorunuz varsa, sizden haber almaktan her zaman mutluluk duyarız. Lütfen bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.