Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Candler_Library_Emory_University_1_860x660-compressor

Öğrenci merkezli eğitim felsefesi ve global bakış açısıyla kendini öne çıkaran Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi, öğrencilerine çok uluslu, sosyal; teorik ve pratik bilginin dengede olduğu bir eğitim ortamı vaat eder. Üniversite, ABD’nin güney doğu bölgesinin en kozmopolit şehirlerinden olan Atlanta’da yer alır.

Multi dsipliner eğitim anlayışına sahip olan okul, hukuk alanında JD, JM, LL.M. ve SJD programlarına sahiptir. Oluşturduğu kozmopolit ortamda global aktörler yetiştirmeyi hedefleyen Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin LL.M. için 3 çeşit program seçeneği vardır.

Bu programlardan biri, geleneksel ve en yaygın LL.M. programıdır ve içerisinde:

 • Intellectual Property Law
 • International Law
 • Global Health/Health Law
 • Tax Law
 • Transactional Law
 • Labor and Employment Law

Gibi dersler yer alır.

LL.M. kapsamında Emory’nin sunduğu ikinci tip program konsantre, daha spesifik, bir alana yoğunlaşmış programlardır. Bu alanlar şu şekildedir:

 • Transactional Law
 • Law and Religion
 • Human Rights Law
 • Vulnerability & the Human Condition
 • Public Law & Regulation
 • Child Law & Policy

 

Vulnerability & the Human Condition ve Child Law & Policy alanlarında LL.M. eğitimi almak isteyen adaylar diğer alanlardan farklı olarak clinic koşullarını da yerine getirmeleri gerekir. Clinicler, ABD’de faaliyet gösteren, kendi akademik kadrosuna sahip kar amacı gütmeyen hukuk organizasyonlarıdır ve öğrencilere okulda edindikleri teorik bilgileri günlük hayatta karşılarına çıkabilecek davalar ile deneyimleme fırsatı sunar.

Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin eğitim kariyerine LL.M. ile devam etmek isteyen öğrenci adaylarına sunduğu bir diğer fırsat da Macaristan/Budapeşte’de bulunan Central European University ile anlaşmalı olarak yürüttüğü LL.M. programıdır. Bu LL.M. programında yer alan öğrenciler 1 yıllık eğitim surelerinin bir dönemini Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi/Atlanta’da, diğer dönemini ise Central European University/Budapeşte’de geçirebilirler. Bu program her ne kadar iki farklı ülkede tamamlandığı için daha kültürler arası deneyim sunsa da alacağınız eğitim International Commercial Law ve International Politics ile sınırlıdır. Eğer, bu konular üzerine kariyer yapmayı düşünüyor, farklı kültürleri deneyimlemeyi seviyorsanız ve iki farklı ülkede iki farklı bakış açısıyla eğitim almak isterseniz Emory’nin sunduğu bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Başvuru şartları

Öncelikle, ABD’deki diğer pek çok okulda da olduğu gibi, Emory’ye başvurabilmek için diploma denkliğiniz var mı yok mu emin olmanız gerek. Türkiye’de 4 yıllık ve Amerika’da denkliği olan bir hukuk fakültesinden mezun olmak başvuru için en önemli kıstas. Bu denkliği isterseniz LSAC üzerinden alabilirsiniz. (LSAC hakkındaki yazımız için tıklayınız.)

İkinci adim, başvuru için gereken belgeleri teslim etmek ve dil yeterlilik şartını karşılayabiliyor olmak. Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin başvuru adaylarından istediği belgeler

 • LSAC üzerinden doldurulacak başvuru formu
 • Niyet Mektubu
 • Öz Geçmiş
 • Lisans not dökümü
 • 2 adet referans mektubu
 • TOEFL veya IELTS dil puanı

 

Emory’nin kabul ettiği minimum TOEFL dil puanı paper-based ise 600, Internet-based ise 100 ve computer-based ise 250’dir. Eğer IELTS almak isterseniz, minimum dil puanı 7’dir.

Emory, LL.M. programı için senede iki kere, güz ve bahar döneminde başvuru alır. 2018 Güz dönemi için erken başvuru son tarihi 15 Nisan, genel başvuru son tarihi ise 30 Hazirandır. 2019 Bahar dönemi erken başvuru son tarihi 30 Eylül, genel başvurular için ise son tarih 15 Kasım’dır.

LL.M. program ücreti ve burs olanakları 

Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde seçeceğiniz herhangi bir LL.M. programının ücreti ise $54,500.00*, başvuru ücreti ise $85.00’dır. Bu ücretler her ne kadar fazla olsa da minimuma indirmek veya burs fırsatlarından yararlanmak oldukça mümkün. Örneğin, başvuru ücretini ödemek istemezseniz veya bu rakam size çok gelirse güz dönemi erken başvuru son tarihine kadar başvurunuzu teslim ederseniz, bu ücretten muaf olabilirsiniz. Eğitim ücreti konusunda Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi, başvuruda bulunan bütün öğrencileri liyakate dayalı burs olanağı için değerlendirmeye almaktadır. Yani, eğer başvuru stratejinizi iyi belirlediyseniz ve Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne bir şeyler katabileceğinize, değerli olduğunuza dair başvuru komitesini ikna etmeyi başardıysanız, alacağınız burs sayesinde LL.M. masraflarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Amerika’da Hukuk ekibi olarak Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yapılan başvurularda edindiğimiz tecrübeye göre, $25,000’a kadar burs alabilmeniz mümkün.

Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin belirlediği başvuru şartları ve burs imkanları bu şekildeyken kabul almanız durumunda programdan mezun olabilmek için yerine getirmeniz gereken en önemli şart ise, bir yıllık eğitim sürenizde GPA’iniz yani not ortalamanızın 2.5’in üzerinde olmasıdır.

Konaklama

Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. adaylarına kampüs içerisinde konaklama imkanı sağlamaz fakat kampüs dışı ev/oda olanaklarını okula ait https://offcampushousing.emory.edu/ adresi üzerinden araştırabilirsiniz.

 

*Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi LL.M. programı için ücretlendirmeyi ders kredilerini temel alarak belirlemiştir. 2017 güz ve 2018 bahar dönemi için kredi başı ücretlendirme $2,271.00; LL.M. öğrencisinin alması gereken zorunlu kredi sayısı ise 24’tür. 24 x $2,271.00 = $54,504.00

İletişim Formu

Ücretsiz servislerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak, indirim talebinde bulunmak ya da başvurularla ilgili herhangi bir konuda soru sormak amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.